31 Ekim 2019 15:44

Suriye hükümeti SDG’ye çağrı yaptı, SDG özel statü istedi

Suriye hükümeti, Suriye Demokratik Güçlerini Suriye ordusuna katılmaya çağırdı, zorunlu askerliğini yapmamış olanlara af vadetti. SDG teklifi bu haliyle reddetti.

Fotoğraf: VOA/Wikimedia Commons

Paylaş

Suriye hükümeti, Türkiye’nin harekatı sonrasında sınır bölgeleri konusunda bir anlaşma yaptığı Suriye Demokratik Güçlerini (SDG) ülkenin ordusuna katılmaya çağırdı. SDG ise yanıtında, Şam’ın çağrısı, SDG’nin Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma uyarınca sınırın 30 kilometre güneyine çekilmesinin ve bu bölgelere Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisinin konuşlanmasından bir gün sonra geldi.

ŞAM’IN ÇAĞRISI NEYİ İÇERİYOR?

Suriye Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Silahlı kuvvetler komutanlığı, saflarına katılmak isteyen SDG birliklerini karşılamaya hazırdır” denildi. Açıklamada, zorunlu askerliğini yapmamış SDG üyelerine af vadedilirken, ‘Kürt azınlık da dahil tüm Suriyelilerin tek bir düşmanla karşı karşıya olduğu, Türkiye’nin harekatına karşı birleşmeleri gerektiği’ yönünde ifadeler kullanıldı.

Suriye İçişleri Bakanlığı da, ülkenin kuzeydoğusundaki vatandaşları güvenlik hizmeti sağlamaya hazır olduğunu belirterek, özerk Kürt yönetiminin iç güvenlik birimi olan asayiş güçlerine devlet saflarına katılma çağrısı yaptı.

SİYASİ ANLAŞMAYA DAYALI ÖZEL STATÜ

SDG’nin aynı gün içinde hızla gelen yanıtındaysa teklif bu haliyle reddedildi. SDG’nin açıklamasında Suriye savunma bakanlığının ‘Ülkeyi koruma yönündeki girişiminin takdir edildiği’ belirtildi ancak sözü edilen birliğin siyasi bir anlaşmaya dayanması talep edildi.

Açıklamada, ‘Saflarda böylesi bir birliğin, SDG’nin özel statüsü ile yapısını tanıyan ve muhafaza eden bir siyasi anlaşmadan yola çıkarak sağlanması gerektiği’ yanıtı verildi. SDG, böyle bir adımın ‘Suriye ordusunu birleşme çabalarının şemsiyesi haline getirmek amacıyla yeniden yapılandırmak için sağlıklı bir mekanizmayı gerektirdiğini’ belirtti.

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani de, SDG üyelerinin Suriye ordusuna bireysel olarak katılmasını reddettiklerini, SDG’nin statüsünün korunmasını istediklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hulusi Akar: 18 Suriye askeri gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Maltepe'de iş bırakma eylemi 7. gününde: Yönetim eylemi kırmaya çalışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...