30 Ekim 2019 19:05

Lübnan’da yeni hükümet arayışları başladı: Teknokrat hükümet tartışılıyor

Lübnan'da Saad Hariri'nin istifası üzerine yeni hükümet arayışları başladı. Yeni hükümetin teknokrat yapıda olup olmayacağı tartışılıyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn | Fotoğraf: AA

Paylaş

Lübnan’da protestoların etkisiyle Başbakan Saad Hariri’nin istifasının ardından ülkede yeni hükümet arayışları başladı. Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a yakın, adını vermek istemeyen bir kaynak, oluşturulacak yeni hükümetin henüz netleşmediği, parlamento üyelerinin gelecek günlerde istişareler sonunda yeni başbakanı belirleyecekleri bilgisini verdi.

Kurulması beklenen yeni hükümetin teknokrat mı, yarı teknokrat mı olacağına dair henüz bir netlik bulunmadığını dile getiren kaynak, bunu Cumhurbaşkanı Avn’ın istişarelerin ardından belirleyeceğini dile getirdi. Yeni kabine istişarelerine ilişkin zaman çizelgesinin de henüz yapılmadığını seçimlere dek işleri yürütmesi için geçici hükümetin görevlendirileceğini kaydeden kaynak, istifa eden hükümetin hazırladığı reform paketini hatırlatarak, “Yeni kabine bunu mutlaka dikkate almalıdır” dedi.

Lübnan’da 17 Ekim’de ekonomik durum ve vergilere karşı başlayan protestolar, teknokratlardan oluşan bağımsız küçültülmüş yeni bir hükümet talebiyle devam ediyor.

AVN, HARİRİDEN YENİ HÜKÜMET KURULANA KADAR GÖREVDE KALMASINI İSTEDİ

Cumhurbaşkanı Avn, istifasını sunan Başbakan Saad Hariri'den yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürmesini istedi. Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Anayasa'nın 69'uncu maddesinin 1'inci bendine göre, Hariri liderliğindeki hükümetin istifasının hükmen kabul edildiği belirtildi.

Açıklamada Avn'ın, istifasını sunan Başbakan Hariri ile kabine üyelerine teşekkür ederek yeni hükümet kuruluncaya kadar görevlerini sürdürmelerini talep ettiği kaydedildi.

Başbakan Hariri, 21 Ekim’de ekonomik krizi hafifletmek amacıyla bazı kararlar alındığını açıklamış, ancak bu kararlar da protestoları durdurmamıştı. Hariri bunun üzerine “Lübnanlıların yüce çıkarlarını savunacak yeni bir hükümetin kurulmasına kanaat getirdiğini” belirterek 29 Ekim’de istifasını Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a sunmuştu. (Beyrut/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Cizre'de kayyum icraatları: Taşınmazlar satıldı, 220 milyon TL borç yapıldı

SONRAKİ HABER

“Dengbêjlere yaşarken sahip çıkalım”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...