28 Ekim 2019 19:10

ABD, İran’a yönelik yaptırımları maksimum seviyeye çıkaracağını açıkladı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşen ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “İran’a yönelik yaptırımları maksimum seviyeye çıkaracağız” dedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin ardından, ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla, İran’a yönelik uygulanmaya başlanan yaptırımların maksimum seviyeye çıkarılacağını söyledi.

Kudüs’te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşen Mnuchin düzenlenen ortak basın toplantısında, “İran’a yönelik yaptırımları maksimum seviyeye çıkaracağız” dedi.

“Yaptırımlar için maksimum baskı politikası uyguladık. İşe yaradı ve halen yarıyor. Gelirlerini kestik” diyen Mnuchin Netanyahu’ya, “Baskıyı daha ve daha fazla arttırmayı sürdüreceğiz. Ekibinizle birlikte çok verimli bir çalışma yemeğinden geldim. Bize takip edeceğimiz bir sürü özel fikir verdiler” dedi. Mnuchin, yeni yaptırımların detayları ile ilgili bilgi vermedi.

NETANYAHU'DAN YAPTIRIM KARARINA DESTEK

Yaptırımları savunan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da Mnuchin’e teşekkür etti ve destek verdiklerini belirtti.

Trump’ın İran’la imzalanan 2015 nükleer anlaşmasından çekilmesi sonrası ABD İran'a yönelik yaptırımları devreye sokmuş, İran’ın petrol gelirleri ve bankacılık sektörü hedef alınmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da 10 gün önce Ankara’daki görüşmelerinin ardından Kudüs’te Netanyahu ile ABD’nin Suriye’den çekilmesi sonrası İran’ın bölgede etkisini artırmasını görüşmüştü.

Yeni hükümetin kurulamadığı İsrail'de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesinin ardında Netanyahu İsrail Cumhurbaşkanı’ndan aldığı hükümeti kurma yetkisini iade etmişti. İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in görevlendirdiği Netanyahu’nun rakibi eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz’inse hükümeti kurmak için 20 Kasım’a kadar süresi var. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de 2 çocuğuna cinsel istismarda bulunan erkek beraat ettirildi

SONRAKİ HABER

Mardin’de bir erkek, eşini ve eşinin annesini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...