28 Ekim 2019 14:27

Adalet Bakanlığı, Mazlum Kobani için iade talepnamesini Dışişleri'ne iletti

Adalet Bakanlığı, SDG Genel Komutanı Mazlum Abdi (Mazlum Kobani) için tutuklama talebini içeren iade talepnamesini Dışişleri Bakanlığına iletti.

Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Paylaş

Adalet Bakanlığı, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Abdi'nin (Mazlum Kobani) tutuklanma talebini içeren iade talepnamesi dosyasını Dışişleri Bakanlığına iletti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı sonrasında IŞİD’le mücadele için teşekkür edip “Yakın zamanda görüşmek için sabırsızlanıyorum” dediği Mazlum Kobani’nin Washington’a gideceği iddia ediliyordu.

Suriye’den çekilmeye karşı çıkan bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat senatör, geçtiğimiz hafta ABD Dışişleri Bakanlığına Kobani’nin vize işlemlerinin hızlandırılmasını talep eden bir mektup göndermişti.

Bu süreçte Kobani’nin Türkiye-Rusya mutabakatı uyarınca sınırdan çekilme konusunda arkasında Rus bayrağı ile Rus yetkililere bilgi verdiği görüntüler paylaşılmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Mazlum Kobani’nin ABD’ye davet edilmesinin gündeme gelmesi sonrası Washington’a bir nota iletmiş ve Mazlum Kobani hakkında Interpol’ün arama bülteni olduğunu iletmişti.

Dışişleri Bakanlığının, Mazlum Kobani hakkındaki iade talepnamesini ABD'li yetkilere iletmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Thüringen'de Sol Parti kazandı, ortakları kaybetti

SONRAKİ HABER

Emperyalist güçlerin oturduğu masadan halklara fayda çıkmaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...