26 Ekim 2019 13:01

Cezaevi yönetimi, AKP’ye eleştiri içeren mektuba el koydu

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden mektup gönderen tutuklulardan Taner Korkmaz'ın mektubuna AKP'yi eleştirdiği gerekçesiyle el konuldu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden mektup gönderen tutuklular, kitapların verilmediğini, sohbet ve haberleşme haklarının engellendiğini aktardı. Tutuklulardan Taner Korkmaz’ın, AKP’yi eleştirdiği gerekçesiyle ailesine gönderdiği mektuba el konulduğu belirtildi.
 
Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kalan tutuklular, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’ne gönderdikleri mektupla, Eylül ayı boyunca maruz kaldıkları hak ihlallerini anlattı. İçinde bulundukları durumu, “Tecrit içinde tecrit” şeklinde özetleyen tutuklular, cezaevinde kantine getirilen zamlar ve yayın yasaklarından yakındı.
 
Tutuklular, hak ihlallerini şöyle sıraladı: 

YASAKLANAN KİTAPLAR

“* Murat Kaymaz’a kardeşi tarafından gönderilen 'Marksizm ve gerilla savaşı' isimli kitap, haftalarca bekletildikten sonra hapishane idaresi tarafından yasaklanma kararı alındı. 'Gerilla savaşlarının yöntemleri, stratejileri, taktik, teknik, savunma aracı koşulları' gibi türlü savaşma yöntemleri’ olduğu gerekçesi ile yasaklama kararı verildi. Oysaki kitap hakkında herhangi bir toplanma kararı yok ve yayınevlerinde satılmaktadır.
 
* Taner Korkmaz’a yüksek güvenlikli başka bir hapishaneden kargo ile gelen 'Latin Amerika'da Gerilla Hareketleri 1-2' adlı kitaplar, 10 gün bekletildikten sonra yasaklandı. Bu kitaplar hakkında herhangi bir mahkeme kararı olmamasına rağmen içinde 'Gerilla' geçtiği için keyfi bir şekilde yasaklanmaktadır.
 
* Van Yüksek Güvenlikli hapishanesinde toplamda 12 kitap ve 2 dergi kısıtlanması uygulandığını, Yeni Yaşam ve Yeni Asya gazetelerinin hiçbir kanun gerekçe göstermeden yasaklandığı belirtildi.

AKP ELEŞTİRMESİ NEDENİYLE MEKTUP GÖNDERİLMEDİ

* Taner Korkmaz’ın amcasının kızına gönderdiği mektup, hiçbir gerekçe gösterilmeden 23 gün bekletildiği, daha sonra mektupta AKP iktidarını eleştiren söylemler bulunduğu gerekçesi ile mektup gönderilmemiştir.
 
* Macit Şahinkaya’nın Cumhuriyet ve Birgün gazetelerine, Taner Korkmaz’ın Bianet ve Yeni Yaşam’a, Talat Şanlı’nın Evrensel ve Duvar internet sitesine gönderdikleri mektuplar herhangi bir gerekçe olmadan bir ay bekletilmiştir.

SOHBET HAKKININ GASPI

* Adalet Bakanlığı’nın 45/7 sayılı genelgesi gereği tutukluların haftalık 10 kişi ile 10 saat sınırıyla sohbete çıkarılması gerekirken, bu hak Van Yüksek Güvenlikli hapishanesinde 2 buçuk saat olarak uygulanıyor.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşkence gördü, karnındaki bebeğini kaybetti: Sonum Emine Bulut gibi mi olsun?

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa