25 Ekim 2019 18:57

Bir böcek türüne iklim aktivisti Greta Thunberg'in ismi verildi

İsveçli iklim aktivisti 16 yaşındaki Greta Thunberg'in ismi 1960’larda keşfedilen bir böcek türüne verildi.

Greta Thunberg (Fotoğraf: Anders Hellberg / Wikimedia Commons CC-BY-SA 4.0) | Nelloptodes gretae (Fotoğraf: Michael Darby / Doğa Tarihi Müzesi)

Paylaş

Londra Doğa Tarihi Müzesinin sitesinde, ilk kez 1960'larda Kenya'nın başkenti Nairobi'de kuru ot ve toprak örneklerinde gözlenen, 1978'de müzeye bağışlanan Ptiliidae familyasından bir böceğe, “dünya çapında iklim eylemlerine ilham vermesi ve bu konuda farkındalık yaratması" sebebiyle Greta Thunberg'in isminin verildiği açıklandı.

“Nelloptodes gretae” olarak adlandırılan böceğin, bir milimetreden küçük olduğu, gözleri ve kanatlarının bulunmadığı belirtildi.

Böceğin yeni bir tür olduğunu keşfeden Doğa Tarihi Müzesi'nde görevli bilim adamı Michael Darby, “Bu genç mücadelecinin yaptığı işten çok etkilendiğim için bu ismi seçtim ve çevre meselelerine farkındalığın artması yönündeki üstün çabasına teşekkür etmek istedim” dedi.

İsmini Greta Thunberg'den alan böcekle ilgili bilimsel ayrıntılar, “The Entomologist's Monthly Magazine” dergisinde yayımlandı.

İsveç Parlamentosu önünde başlattığı “Fridays For Future” adlı oturma eylemleriyle, iklim değişikliğine karşı yapılan öğrenci eylemlerinin sembolü haline gelen ve İngiltere'den açıldığı sıfır karbondioksit salınımlı yelkenliyle Atlantik Okyanusu'nu geçerek New York'a gelen iklim aktivisti Greta Thunberg, İklim Zirvesi'nde yaptığı konuşmasıyla dünyanın gündemine oturmuştu. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Van, Batman ve Adana'da eylem yasağı bir kez daha uzatıldı

SONRAKİ HABER

Avukat Atal'dan TBB'ye dava: İklim değişikliğine sebebiyet insanlık suçu sayılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...