25 Ekim 2019 16:21

Koton sosyal medya paylaşımlarını takip ettiği çalışanını işten çıkardı

Toplu işten çıkarmalarla gündeme gelen Koton, şimdi de sosyal medya beğenisi gerekçesiyle bir işçiyi işten attı.

Koton logosu

Paylaş

İşçilerin sendikalaşma girişimleri ve ardından gelen toplu işten çıkarmalarla gündeme gelen giyim firması Koton, dün İstanbul mağazalarında çalışan bir işçiyi, sosyal medyada "Kotoncalisanlari" isimli Instagram kullanıcısına ait hesabı takip ettiği ve paylaşımlarını beğendiği için tazminatsız işten attı. Twitter'da Koton'u boykot kampanyası başlatıldı.

Notere fesih ihbarında bulunan ve İş Kanunu’nun 25/2 hükümleri uyarınca, yani ihbar ve kıdem tazminatı ödenmeksizin işçinin işten atılmasını isteyen Koton’un vekili, işten atma gerekçelerini şu şekilde sıraladı:

"Muhatap, müvekkilimiz şirketin bir çalışanı olup, muhatap hakkında yapılan incelemede muhatabın; instagram sosyal medya uygulaması üzerinden bir süreden beri müvekkilimiz şirketi haksız ithamlarla kamuoyu ve müvekkilimiz şirketin kendi çalışanları nezdinde karalamaya çalıştığı, müvekkilimizi şirketin çalışanlarını kışkırtarak türlü gerekçelerle müvekkilimiz şirkete karşı itibarsızlaşma amacı güden, ‘Kotoncalisanlar’ kullanıcı adını kullanan instagram kullanıcısına ait hesabı takip ettiği, söz konusu paylaşımları ‘like’ diye tabir edilen uygunluk beyanıyla desteklediği bugün itibariyle tespit edilmiştir."

Koton işçileri bir süredir ağır çalışma koşulları ve mobbing karşısında sendikalaşmak için uğraşıyordu. Daha önce de çeşitli gerekçelerle işten çıkarılan ya da istifaya zorlanan arkadaşlarının olduğunu ifade eden Koton işçileri, işverenin sendikalaşmaya engel olmaya çalıştığına dikkat çekti. İşçiler sendikalaşma haklarına saygı gösterilmesini istiyor.

TWITTER'DA "KOTON'U BOYKOT" ÇAĞRISI

Öte yandan sosyal medya hesabı Twitter'da #KotonBoykot etiketiyle bir kampanya başlatıldı. Twitter kullanıcıları bu etiketi kullanarak yaptıkları paylaşımlarla Koton'u protesto ederek, ürünlerini almayacaklarını dile getiriyor.

6 bin 500 kişinin çalıştığı Koton'da dün Koop-İş Sendikası tarafından verilen bilgiye göre, 40'a yakın sendika üyesinin yanı sıra, sendikaya üye olmayan işçiler arasından da çıkarılanlar oldu. Herhangi bir gerekçe gösterilmeden çıkarılan işçilerin bazıları telefon ile aranarak işten atıldığını öğrendi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Developments in Syria will also change the approach to the Kurdish problem

SONRAKİ HABER

Şehir Hatları, İstanbul'daki sis nedeniyle tüm seferlerini iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa