23 Ekim 2019 19:43

Soma işçileri için son toplantı 5 Kasım'da: Talepler karşılanana dek mücadele sürecek

Tazminatları ve emeklilik hakları için mücadele eden Soma maden işçileri, tarafların 5 Kasım'da tekrar bir araya geleceğini ve talepler kabul edilmezse mücadelenin devam edeceğini açıkladılar.

Fotoğraf: Bağımsız Maden İşçileri Sendikası

Paylaş

Soma maden işçileri, 5 yıldır alamadıkları tazminatları ve emeklilik hakları için Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı ve beraberindeki heyet gerçekşleşen görüşmelerinin ardından değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Bağımsız Maden-İş Sendikası, nihai çözüm toplantısı için 5 Kasım tarihinde tarafların tekrar bir araya geleceğini belirtti.

3500 maden işçisinin haklarının tamamının 2019 yılı bitmeden banka hesaplarına yatırılmasının devletin sorumluluğu olduğu vurgulanan açıklamada, “5 Kasım’daki nihai çözüm toplantısına kadar yolumuzun hukuksuzca kesildiği Kırkağaç Çamı’ndaki nöbet alanımızdaki beklemeyi sürdürmeye, baretlerimizi yere vurmaya devam edeceğiz. 50 maden işçisinin 5 Ekim’de başlattığı kararlı, korkusuz yürüyüş, Eynez işçisinin haklarının ödenmesi için kapıyı araladıysa birleşe birleşe Işıklar, Ata Bacası ve Uyar Maden işçilerinin de kapısını aralayacaktır” ifadelerine yer verildi.

"YETKİLİLERİN TOPLANTI SONUÇLANMADAN AÇIKLAMA YAPMASI DOĞRU DEĞİL"

Açıklamada, çözüm için mutabakata varılan, katliamın yaşandığı Eynez Ocağı’ndaki işçilerin hukuksuz biçimde bugüne kadar ödenmemiş tazminatlarının 31 Ocak’a kadar dilekçe verildiği takdirde 2020’nin ilk altı ayında taksitli olarak ödeneceği bilgisinin toplantı başlamadan önce duyurulmasının doğru bulunmadığının aktarıldığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Biz, bu biçimdeki bir duyurunun toplantı henüz başlayıp sonuçlanmadan yapılmış olmasını doğru bulmadığımızı ve bunun ‘tazminatlar ödendi’ gibi gerçekdışı bir algının kamuoyunda inşa edilmesine hizmet edeceğini ifade ettik. SGK ve TKİ’de halihazırda kaydı bulunan mağdurların yeniden dilekçe bürokrasisine boğulmasının ve taksitlendirmenin doğru olmadığını ifade ederek Eynez işçisinin haklarının tamamının 2019 bitmeden resmi kurum kayıtları dikkate alınarak yatırmasını talep ettik.”

"HUKUKİ YOLLARI BELGELERİYLE SUNDUK’

Toplantıda Soma Holding’e bağlı Ata Bacası ve Işıklar ile 2013’te kapatılan Uyar Madencilik’e bağlı işletmelerden çıkarılan ya da emekli edilen maden işçilerinin haklarının ödenmesi için müzakereye devam edilmesinin gündeme getirildiği belirtildi. Çözüm için hukuki yolların ayrıntılı biçimde, belgeleriyle ortaya konduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

“TKİ Genel Müdürü’nün yönetim kurulu başkanlığını yaptığı ve TKİ’nin hisseyle ortak olduğu Yeni Anadolu AŞ’nin Yeni Çeltek Gürmin işçilerine önerdiği çözümün Işıklar ve Ata Bacası işçileri için de somut çözüm olacağını ifade ettik. Soma Holding’in TMSF’nin el koyduğu hisseleri üzerinden yaptığı ödemelerin TKİ tarafından usulsüz, hukuksuz biçimde rödovanslı işletmeler olan Işıklar ve Ata Bacası işçileri yerine, hizmet alımıyla çalışan Eynez işçilerinin protokol gereği üç aylık taksitlerine yatırıldığının tespit edildiğini ve bu yanlışın düzeltildiği takdirde de Işıklar ve Ata Bacası işçilerinin sorununun çözüleceğini söyledik.”

"TMSF İLE GÖRÜŞECEĞİZ"

Açıklamada, TKİ ve Soma Holding tarafından Işıklar ve Ata Bacası işçilerinden ayrıcalıklı bir işçi grubuna tazminat ve emeklilik haklarının kayırmacılık yöntemleriyle ödenmiş olduğunun TKİ Genel Müdürü’nün ifadelerinden teyit edildiği belirtildi. Açıklamada, TMSF tarafından bugüne kadar ödenen 6 milyon civarındaki tazminatların yaklaşık 4,5 milyonluk kısmından TKİ’nin sorumlu olmasına rağmen, ödenen bu tazminatların TKİ’den mahsup edilerek Işıklar ve Ata Bacası işçilerine ödenmesi konusunda TMSF ile bir görüşme gerçekleşeceği belirtildi.

Açıklamada, Uyar Madencilik’ten atılan işçilerin ücret alacakları, kıdem, ihbar tazminatlaları ve iş kazası mahkeme sonuçlarıyla hak edilen tazminatlarının 6 yılı aşkın bir süredir ödenmediği, işverenin malvarlığını herkesin gözü önünde kaçırdığı belirtilerek ivedilikle çözüm beklendiği vurgulandı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hulusi Akar: Patriot hava savunma sistemi alabiliriz

SONRAKİ HABER

HDP mitingine dönük bombalı saldırıyla ilgili biri emniyet müdürü 5 polise dava

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa