21 Ekim 2019 15:52

Yeni Kredi Paketi inşaata can suyu olacak

Kamu bankalarının yöneticileri ASO'nun etkinliğinde; tekstil, ayakkabıcılık, turizm, inşaat başta olmak üzere pek çok sektöre yönelik hazırlanan paket tanıttı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Kamu bankaları (Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank), reel sektöre yeni bir kredi destek paketi hazırlıyor. Paket, ‘istihdama destek kredisi’ olarak hazırlanıyor. 10 ve üstünde işçi çalıştıran firmalara düşük faiz ve vade avantajıyla kredi sağlanacak.

Yeni istihdam sağlanması halinde oluşacak maliyeti azaltacak olan kredi paketi, tekstil, ayakkabıcılık, turizm, inşaat başta olmak üzere emek yoğun sektörleri kapsayacak. Yarım kalmış inşaatların tamamlanmasına yönelik destek sağlanacak. Paketin ayrıntılarını önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklayacak.

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay ve VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi, Ankara Sanayi Odasının (ASO) gerçekleştirdiği "Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı"na katıldı. Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar emek yoğun sektörlerin de hedeflendiğini belirterek, “IP, çağrı merkezleri, turizm, temizlik, güvenlik gibi... İnşaatların tamamlanmasına yönelik bir opsiyon da olacak. Paketin amacı, kapasitelerin tam olarak kullanılması ve kısmen istihdamın artırılması. Yeni istihdam sağlandığında işverenlerin maliyet yükünü kısmen azaltmaya yönelik bir paket olacak” ifadesini kullandı.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay "Sektörlerin canlanması adına elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz" diye konuşurken, Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi de "Kârlılığı bir tarafa bıraktık. Biz de 4-5 milyar lira kâr etmesini bilirdik. Üreten ve katma değer yaratanın yanında yer almayı tercih ettik" dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Vatandaşlık haklarını isteyen KHK’lilerin dilekçeleri kabul edilmedi

SONRAKİ HABER

19 trilyonluk borç bombası korkutuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...