19 Ekim 2019 16:39

Antalya’da kadınlardan kadın cinayetlerine karşı oturma eylemi 

Antalya Kent Konseyi ve Konyaaltı Kent Konseyi Kadın Meclisi: Kadın cinayetleri konusunda seferberlik istiyoruz. Kararlıyız. Israrcıyız.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Antalya Kent Konseyi ve Konyaaltı Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadın cinayetlerine karşı oturma eylemi yaptı.

18 Ekim'de çadırlar kurularak sabaha kadar devam etmesi planlanan eylemin izni için 20 gün öncesinden Antalya Valiliğine bildirim yapılmıştı. Ancak sınırdışı operasyon ve gezi eylemleri sürecinde kurulan çadırlar gerekçe gösterilerek çadır kurarak sabahlama eylemine izin verilmemişti. Kent Konseyi de oturma eylemi yaptı. 

Basın metnini Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt okudu.

Kurt "Daha ne kadar sessiz kalacağız. Katledilen kadınlara, öksüz kalan çocuklara ağlayıp, acılarını paylaşmak bir yana, günü kurtaran nutuklarla daha ne kadar teskin olacağız" dedi. Kentlerin gelişiminin sadece alt yapı ve üst yapı hizmetleriyle sınırlı olmadığını ve kent hizmetlerine erişimde eşitsizliklerin ortadan kalkmasının önemini vurgulayan Kurt "Kentte yaşayan herkesin insan hakkının dikkate alınması büyük önem taşımaktadır. Kent konseyimiz yaşadığımız kentte başta kadınların, çocukların, özel ilgi grupları ve tüm kentlilerin insan hakları ihlallerinin önlenmesi olmak üzere, şiddetle mücadele kapsamında çeşitli projeler ve çalışmalar ortaya koyacaktır” diyerek kadın cinayetlerinin önlenebilmesi için toplumsal ayıbın üstünün örtülmemesi, duyarlı bir kamuoyu oluşturulması ve toplumun bütün bireylerinin bu sorunla mücadele etmesi için çağrıda bulundu.

Siyasi partilerin programlarında şiddetle mücadelenin en öncelikli konu olması gerektiğini ifade eden Kurt "Seçim süreçlerinde seçim anketleri için hane hane kime oy vereceğimiz ayrıntılı bir biçimde araştırılırken, bir kere o hanelerde şiddet var mı, istismar var mı araştırılmamıştır. Bu konuda adeta seferberlik istiyoruz. Kararlıyız. Israrcıyız" dedi. 

Daha sonra Kent Konseyi Kadın Meclisi Sekreteri Avukat Banu Altunlu cinayete kurban giden kadınların yaşamlarından kesitler okudu. Saat 24.00'e kadar şarkılar, türküler ve davullar eşliğiyle oturma eylemine devam edildi. (Antalya/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Maltepe ve Ataşehir belediyelerinde işçi direnişleri sürüyor

SONRAKİ HABER

Yürüyüşleri engellenen madencilerin direnişi 15. gününde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...