17 Ekim 2019 19:36

Ferhat Tunç: Savaşın, zulüm ve zorbalığın karşısındayım

Sanatçı Ferhat Tunç'un 20 yıl hapis istemiyle Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davanın duruşması ertelendi, “tutuklama emrinin devamına” karar verildi.

Fotoğraf: Ferhat Tunç

Paylaş

Sanatçı ve insan hakları savunucusu Ferhat Tunç'un “terör örgütü üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşması ertelendi. Diyarbakır'da görülen duruşma, 16 Ocak 2020 tarihine ertelendi.

Duruşmada, Ferhat Tunç hakkında çıkarılan tutuklama emrinin infaz edilmediği görüldüğü için tutuklama emrinin devamına ve sanık vekilinin mazeret bildiriminin kabul edilerek, duruşmanın ertelenmesine karar verildi.

NEYLE SUÇLANIYOR?

Sanatçı hakkında 20 yıllık hapis talebiyle hazırlanan iddianamede, şu ifadeler yer alıyor: “Kürt kökenli vatandaşların devlet tarafından katledildiği, ezildiği, sömürüldüğü ve tecride mahkum bırakıldığı yönünde algı oluşturmak, terör faaliyetlerinin meşru olduğuna insanları inandırmak, vatandaşların devlete karşı kin ve nefret duyguları beslemesini sağlayarak, devlete küskün kitleler oluşturmak ve bu kitleyi örgütün saflarına çekmek maksadıyla paylaşımlarda bulunduğu anlaşılmaktadır.”

TUNÇ: ASIL ONLAR YARGILANMALI

Ferhat Tunç, davaya ilişkin açıklamasında, Suriye’ye dönük operasyona dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Savaş bir insanlık suçudur ve savaşı yürütenlerin suçu sabittir. Bütün dünya ülkeleri işlenen bu suçun tanığı çünkü bu savaş bütün dünyanın itirazlarına rağmen inatla sürdürülüyor. Kürt halkı ile Türk halkı arasında bir savaş değil, mevcut iktidarın kendi bekası için başvurduğu kanlı bir oyun var.”

Tunç, davaya konu olan suçlamalara tepki göstererek, “Bu iddiaların muhatabı ben değilim, büyük bir nefretle Kürt düşmanlığı yapan iktidar sahipleridir. Yargılanması ve cezalandırılması gereken onlardır. Ben halkımın sanatçısıyım, savaşın, zulüm ve zorbalığın karşısındayım” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Orhan Aydın'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de temel kazısı sırasında toprak kaydı, 1 işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa