17 Ekim 2019 17:02

Cumhurbaşkanlığından basın kartında "ambargo listesi" açıklaması

Bazı gazete ve televizyonların çalışanlarına basın kartı verilmemesi için ‘ambargo listesi’ hazırlandığı iddiasına Cumhurbaşkanlığı’ndan cevap geldi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İktidara muhalif medya kuruluşunda çalışan gazetecilerin basın kartı başvurularının aylardır hiçbir gerekçe belirtilmeden bekletilmesi tartışılmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda bazı gazete ve televizyonların çalışanlarına basın kartı verilmemesi için ‘ambargo listesi’ hazırlandığı iddiasına ise Cumhurbaşkanlığı’ndan cevap geldi. CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın soru önergesine yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda ‘basın kartı onaylanmayacak basın mensupları ve kuruluşlar’ şeklinde bir liste bulunmadığını” savundu.

Oktay, basın kartı başvurularının değerlendirme işlemlerinin, 14 Aralık 2018 tarihli ve 30625 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Basın Kartı Yönetmeliğinde yer alan hükümlere göre yapıldığını öne sürdü.

Oktay, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda ‘basın kartı onaylanmayacak basın mensupları ve kuruluşlar’ şeklinde bir liste bulunmamaktadır’ ifadelerini kullandı.

“CİCİ ÇOCUK OLUN” MESAJI

Diğer yandan iktidar yanlısı olmayan medya organlarındaki gazetecilerin basın kartı mağduriyeti sürüyor. Muhalif gazetecilerin basın kartı başvurularının 2 yılı aşkın süredir sonuçsuz kalması tepki çekiyor.

Konuyla ilgili daha önce de basın açıklaması yapan CHP’li Mahmut Tanal, yıllardır “sarı basın kartı” olarak anılan basın kartlarının renklerinin "turkuvaz" olarak değiştirilmesinin sadece bir renk değişimi olarak görülmemesi gerektiğini, bunun yeni bir dönemin habercisi olduğunu söylemişti. Kart başvurularının makul süreyi aşan bir uzunlukta Basın Kartı Komisyonu’nda bekletilmesinin muhalif gazetecilere mesaj niteliği taşıdığını kaydeden Tanal, “Basın kartları bekletilerek, muhalif gazetecilere karşı psikolojik yönden yıpratma politikası güdülüyor. Yani ‘İktidarı zor durumda bırakacak, rahatsız edecek haberlere imza atmayın. Uslu uslu oturun, cici çocuk olun. Aksi takdirde kartı alamazsınız’ mesajı veriliyor” demişti. Tanal, Basın Kartı Komisyonu üyelerinin iktidara yakın isimlerden oluştuğuna dikkat çekmişti.

FAHRETTİN ALTUN’DAN SAVUNMA!

Tanal’a cevap veren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Bazı basın mensuplarının basın kartlarının bilinçli olarak bekletildiğini, amacın da gazetecileri yıpratmak olduğunu iddia etmek, bilgi kirliliğinden beslenen çevreler dışında kimseye fayda getirmeyecek bir karalama operasyonunun ürünüdür” savunmasını yapmıştı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Garo Paylan, operasyonun ekonomiye etkisinin tespiti için Meclis araştırması istedi

SONRAKİ HABER

İzmir'de Sezai Temelli’nin katıldığı açıklamaya polis müdahalesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...