17 Ekim 2019 17:04
Son Güncellenme Tarihi: 17 Ekim 2019 18:40

Trump'ın Erdoğan'a operasyon öncesi yazdığı mektup ortaya çıktı

Trump’ın, Suriye operasyonu öncesinde Erdoğan’a yazdığı mektup ortaya çıktı. Mektupta Trump Erdoğan'a "Dünyayı hayal kırıklığına uğratmayın. İyi bir anlaşma yapabilirsiniz" diyor.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye operasyonunun hemen öncesinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup ortaya çıktı. Beyaz Saray’ın doğruluğunu teyit ettiği 9 Ekim tarihli mektupta Trump, Erdoğan’a“İyi şeyler yaşanmazsa, tarih sizi sonsuza dek bir şeytan olarak hatırlar. Sert adam olma” diyor. 

SDG’nin Türkiye’yle ‘daha önceden görülmemiş tavizler üzerinden müzakere etmeye hazır olduğunu’ belirten Trump, “Binlerce insanın katledilmesinden sorumlu olmak istemezsiniz ve ben de Türk ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemem” ifadelerini kullanıyor. 

Söz konusu mektup şöyle:

“Sayın Başkan,

İyi bir anlaşmaya varalım! Binlerce insanın katledilmesinden sorumlu olmak istemezsiniz ve ben de Türk ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemem – ki bunu yaparım. Rahip Brunson sırasında size zaten bunun küçük bir örneğini gösterdim.

Bazı sorunlarınızı çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratmayın. İyi bir anlaşma yapabilirsiniz. General Mazlum ([SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani) sizinle müzakere etmeye istekli ve geçmişte asla vermeyecekleri tavizleri vermeye de istekli. Onun bana yazdığı, benim yeni aldığım mektubun bir kopyasını size gönderiyorum.

Bu işi doğru ve insancıl bir şekilde hallederseniz, tarih sizi iyi hatırlayacaktır. İyi şeyler yaşanmazsa, tarih sizi sonsuza dek bir şeytan olarak hatırlar. Sert adam olma! Aptallık etme!

Seni daha sonra arayacağım…”

BAKAN GÜL: TÜRKİYE 9 EKİM SAAT 16.00 İTİBARIYLA GEREKEN CEVABI VERMİŞTİR

Trump'ın Erdoğan'a yazdığı mektuba dair açıklama yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Yetkili resmi makamlarca bir açıklama yok. Ama bu tür tavırlar Türkiye'ye karşı küstahça bir dil veya harekata karşı yapılan kınamalar, eleştiriler tüm bu üsluplara karşı Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye Cumhuriyeti, 9 Ekim saat 16.00 itibariyle gereken cevabı vermiştir" dedi.

Gül ayrıca, Halkbank ile ilgili yargı sürecinin başlatılmasına dair "Halkbank'la ilgili açılan dava hukuki olmaktan ziyade, siyasi olduğu açıktır. Zamanlaması itibariyle de tam da Türkiye'ye yaptırımların konuşulduğu süreçte olması manidardır" değerlendirmesinde bulundu.

CHP'DEN MEKTUBA TEPKİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ABD Başkanı Trump tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderilen mektupta "küstah ifadeler ve hakaretler bulunuyor" dedi, "Beyaz Saray antetli ve Trump imzalı bu kağıt parçasında diplomatik teamüllerin dışında hiçbir devlet başkanına yakışmayacak küstahça ifadeler ve hakaretler var. Bu kağıt parçasının muhatabı, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Erdoğan değildir. Bu hakaretlerin muhatabı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Trump, bu küstah üslubu kullanma cesaretini ve cüretini nereden almaktadır?" diye sordu.

"YANIT VERİLMEDİĞİ SÜRECE TRUMP'IN KÜSTAHLIĞI ARTACAKTIR"

Öztrak, "Buna hak ettiği yanıt verilmediği sürece ABD Başkanı Trump'ın küstahlığı daha da artacaktır" dedi.

"Bu müsvedde sahibine derhal iade edilmelidir. Bu görüşmede Türkiye'ye gönderilen mektup müsveddesi geldiği adrese ABD Başkan Yardımcısı eliyle Oval Ofis'e geri götürülmelidir" diyen Öztrak, "Bu kağıt parçası ortadayken ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın, dünkü grup toplantısında ifade ettiği üzere, 'kendisine ve ailesine ABD tarafından vize yasağı getirilmişken', Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti'ni temsilen ABD'ye adım atmaması gerekir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu tedbirleri almaktan çekinmemelidir ve korkmamalıdır" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yargı Reformu'nun ilk paketi yasalaştı; pakette neler var?

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...