16 Ekim 2019 18:09
Son Güncellenme Tarihi: 16 Ekim 2019 20:54

ABD Başkanı Trump: Görüşme başarılı geçmezse yaptırımlar Türkiye’yi mahvedecek

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye operasyonu ve ABD askerlerinin geri çekilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Suriye'de asıl ihtilafın Suriye devleti ile Türkiye arasında olduğunu söyleyen Trump, “Bu Türkiye ile Suriye arasındadır, benim sorunum değildir” dedi.

Rusya’nın Suriye’deki varlığına ilişkin değerlendirmede de bulunan Trump, “Eğer Suriye, Türkiye'yle yaşanan durumda Rusya'dan yardım alıyorsa bunda sorun yok” dedi.

Trump, bölgede savaşmak yerine Türkiye'ye yaptırım uygulamanın daha iyi olduğunu söylerken “Kürtler iyi korunuyor, hem onlar da melek değiller” ifadelerini kullandı.

Daha sonra yeniden açıklama yapan Trump, “Pence ve Erdoğan görüşmesi başarılı geçmezse yaptırımların Türkiye’yi mahvedeceğini” söyledi. Trump, Türkiye'ye operasyon için yeşil ışık vermediğini de iddia etti. TSK'nin Suriye ordusu ile karşı karşıya gelmesine ilişkin de konuşan Trump, 'Suriye ve Türkiye’nin konu ile ilgili tartışacaklarını belki de kavga edeceklerini' ifade etti.

"Dostumuz olmayan Suriye için NATO müttefikimizle mi çatışalım?" diyen ABD Başkanı, "Birçok açıdan PKK, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen IŞİD'den daha kötü. Bu biraz karmaşık bir sorun" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İzmir esnafı: Operasyon ve ekonomik krizle dibe vuruyoruz

SONRAKİ HABER

Dünya Gıda Günü | "Türkiye’de dışa bağlı tarımsal üretim vahim bir hal aldı"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...