15 Ekim 2019 18:44
Son Güncellenme Tarihi: 15 Ekim 2019 21:09

HDP’li il ve ilçe belediye başkanlarına gözaltı

Hakkari Belediyesi, Yüksekova Belediyesi, Nusaybin Belediyesi ve Erciş Belediyesine polis baskın düzenledi. Belediye eş başkanları gözaltına alındı. Gözaltılar Yüksekova ve Erciş'te protesto edildi.

Fotoğraflar: MA

Paylaş

Hakkari, Mardin ve Van’da HDP’li belediyelere operasyon düzenlendi. Hakkari, Yüksekova, Nusaybin ve Erciş belediye eş başkanları gözaltına alındı.

Hakkari Belediyesi binasına ve Belediye Eş Başkanı Cihan Karaman’ın evine polis baskını yapıldı. Cihan Karaman gözaltına alındı ve belediye binasında arama yapıldı. Yüksekova Belediyesi Eş Başkanları Remziye Yaşar ve İrfan Sarı da gözaltına alındı.

Mardin’in Nusaybin İlçe Belediyesi Eş Başkanı Semire Nergiz ve Ferhat Kut’un evlerine de polis baskın yaptı ve her iki eş başkanı da gözaltına aldı. Nusaybin’de yaşanan mağduriyetleri gidermek amacıyla belediye tarafından kurulan “Kriz Merkezi” de polis baskınının hedefi oldu. Baskın sırasında polisler kriz merkezi çalışanların darbetti. Buradaki baskında, Nusaybin Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Alkan gözaltına alındı. Gözaltına alınan eş başkanlar ve meclis üyesinin İlçe Emniyet Müdürlüğünde tutulduğu bildirildi. Polis sabah saatlerinde belediye binasında da arama yaptı.

Van’da ise Erciş İlçe Belediyesi Eş Başkanları Yıldız Çetin ve Bayram Çiçek’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Eş başkanların yanı sıra Belediye Meclis Üyesi Erhan Akbaş, İlçe Eş Başkanları Hicran Kandemir ve Şakir Asıl ile Baran Karaca adında bir genç evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. HDP’lilere yönelik son bir hafta içinde 151 kişi gözaltına alınırken, 10 kişi tutuklandı.

GÖZALTILAR PROTESTO EDİLDİ

Belediye eş başkanlarının gözaltına alınması Yüksekova ve Erciş’te protesto edildi.

Yüksekova Belediye Eş Başkanları Remziye Yaşar ve İrfan Sarı’nın gözaltına alınmasına tepki gösteren Yüksekovalılar Belediye konferans salonunda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Yılmaz, HDP Yüksekova İlçe Eş Başkanları ve yöneticileri ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Yılmaz yaptığı açıklamada baskı ve gözaltı politikası ile yılmayacaklarını belirterek, “Belediye Meclis üyeleri olarak sayın eş başkanlarımızın gözaltına alınmalarını sert bir şekilde kınıyoruz. AKP-MHP iktidarı kesinlikle kazanmayacaktır. Ancak halkımız kesinlikle kazanacaktır” dedi.

HDP Erciş İlçe Örgütü de basın toplantısı düzenleyerek gözaltıları protesto etti. Açıklamaya HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ile çok sayıda HDP'li katıldı.

Orhan, “Partimize ve Belediyelerimize yönelik operasyonlar bir kez daha Kürt halkının iradesini gasp etme çabasıdır” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öz Çelik-İş’e tepkiler sürüyor: Böyle sendikacıları alaşağı etmeliyiz

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa