13 Ekim 2019 08:09

Eliud Kipchoge'dan tarihi başarı: Maratonu iki saatin altında koşan ilk insan oldu

Kenyalı atlet Eliud Kipchoge, maratonu iki saat barajının altında tamamlayan ilk sporcu oldu ancak rekor resmi olarak sayılmadı.

Eliud Kipchoge (2018 Londra Maratonu) | Fotoğraf: Marco Verch/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

Dünyaca ünlü Kenyalı atlet Eliud Kipchoge, maratonu iki saat barajının altında tamamlayan ilk sporcu olarak tarihe geçti.

Avusturya'nın Viyana kentinde düzenlenen 42 kilometrelik maratona katılan 34 yaşındaki Kipchoge, yarışı 1 saat 59 dakika 40 saniye içinde ilk sırada bitirerek önemli bir başarıya imza attı.

Anadolu Ajansının aktardığına göre tarihe geçen Kipchoge'nin rekoru, yarışın resmi müsabaka sayılmaması ve yarışa önde başlayan yönlendirici olması gerekçeleriyle Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından resmi dünya rekoru olarak sayılmayacak.

Dünyanın en iyi maratoncusu olarak gösterilen Kenyalı sporcu, 2018 Berlin Maratonu'nu 2 saat, 1 dakika 39 saniye içinde tamamlayarak resmi dünya rekorunu da elinde tutuyor.

Sezonun en önemli maraton yarışlarından Londra'da 4, Berlin'de 3, Chicago'da 1 kez altın madalya elde eden Eliud Kipchoge'nun kariyerinde birer olimpiyat ve dünya şampiyonluğu da bulunuyor. (SPOR SERVİSİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna düzenlediği operasyon çeşitli ülkelerde protesto edildi

SONRAKİ HABER

Burada konuşan yazarımız Ercüment Akdeniz: Türkiye,AB'nin Bangladeş'i oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa