İlk uzay yürüyüşünü gerçekleştiren Alexei Leonov hayatını kaybetti

İlk uzay yürüyüşünü gerçekleştiren Rus Kozmonot Alexei Leonov, 86 yaşında hayatını kaybetti.

11 Ekim 2019 19:47
Paylaş

İlk uzay yürüyüşünü gerçekleştiren Rus Kozmonot Alexei Leonov, 86 yaşında hayatını kaybetti. 1965 yılında uzay aracından çıkarak 12 dakikalık bir uzay yürüyüş yapan Leonov, bu sebeple tarihe geçmişti.

Sovyet Kozmonot Aleksey Leonov, 18 Mart 1965'te Voskhod 2 aracıyla yapılan uçuşta uzayda yürüyen ilk insan oldu.  Leonov, yaklaşık 12 dakika süren yürüyüş sırasında uzay aracından 15 metre kadar uzaklaştı.

Bu sırada uzay elbisesi boşlukta o kadar şişmişti ki, Leonov rahat hareket edemiyor, göğsündeki fotoğraf makinesinin düğmesine basamıyordu. Leonov, uzay aracının kapısından içeri girmekte de güçlük çekti. Elbisedeki bir supabı açarak fazla havanın boşalmasını sağladı ve uzay aracına güçlükle geri döndü. Sonradan açıkladığına göre "dizine kadar tere batmıştı". Uzay aracına geri dönememesi halinde kullanmak üzere yanında bir intihar hapı götürmüştü, ancak bunu kullanması gerekmedi.

Kozmonot, Sovyetler Birliği'nin kahramanı olarak anılıyordu. 86 yaşında hayata veda eden Leonov’un cenaze töreni 15 Ekim’de düzenlenecek. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hukukçulardan 10 Ekim paneli: Devlet sorumluluğunu kabul etmiyor

SONRAKİ HABER

Meksika'da bir çiftlikte 25 ceset bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa