11 Ekim 2019 11:15
Son Güncellenme Tarihi: 11 Ekim 2019 20:35

Kız kardeşlerini istismar eden ağabey serbest; ağabey ve çocuklar aynı evde yaşıyor!

Mardin’de ağabeylerinin sistematik istismarına maruz kalan 3 kız çocuğu şikayetlerinden vazgeçince sanık serbest bırakıldı. Ağabey ve çocuklar aynı evde yaşıyor!

Arşiv | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Hilal TOK
İstanbul

Mardin’de 3 kız çocuğu ağabeyleri tarafından sistematik istismara maruz kaldı ancak çocuklar şikayetlerinden vazgeçince sanık serbest bırakıldı. Çocuklar şimdi kendilerini istismar eden ağabeyleri ile birlikte aynı evde yaşıyor!

9. sınıftan 11. sınıfa kadar ağabeyinin sistematik istismarına maruz kalan P.K’nin rehber öğretmene durumu anlatmasıyla P.K’nin ve kardeşlerinin yaşadığı istismar ortaya çıktı. İlk ifadelerinde yaşadıkları istismarları ayrıntısıyla veren çocuklar duruşmada şikayetlerinden vazgeçti. Çocukların vekili, çocukların baskı altında şikayetlerinden vazgeçtiklerini, sanığın yargılama boyunca serbest olduğunu ve çocuklarla aynı evi paylaştığını, ailenin ve ağabeyin çocuklara şikayetlerinden vazgeçmesi için baskı yaptığını savundu: “Çocukların ifade ettiği beyanlara göre birden fazla istikrarlı biçimde bir istismar söz konusu. Çocukların ilk ifadelerinin uydurulamayacak kadar detaylı olduğu ve çocukların ifadelerinin örtüştüğü görülüyor. Çocukların bunu uydurabilmesi mümkün değil."

Avukat sanığın tutuklu yargılanmasını talep etti. Talebi kabul etmeyen mahkeme sanığı serbest bıraktı.

"O EVE BİR DAHA GİTMEK İSTEMİYORUM"

Öte yandan çocukların ve istismar tanığı arkadaşlarının ifadesi olayın vahametini ortaya serdi. İstismara maruz kalan 17 yaşındaki P.K’nin ilk ifadesinde sözleri şöyleydi:

“Abim bana istismarda bulundu. Sadece koruma altına alınmak istiyorum. Ondan çok korkuyorum. Annemlere söylediğimde ‘O erkektir, erkekler gece ne yaptıklarını bilmiyor’ dedi. Abim benimle birlikte olmaya çalıştı. Abim bunu bana en az 5-6 kez yaptı. Bu olayların ilki ben 9. sınıftayken başladı. O eve bir daha gitmek istemiyorum.”

Tanık Öğretmen E.E. ise “Benim öğrencim olan P. yanıma geldi ve öz abisinin kendisine dokunduğunu, her akşam yanına gelip bıçakla tehdit ederek taciz etmeye çalıştığını söyledi. Bunu annesine söylediğim zaman bana 'Erkektir, uyuşturucu almadığında sinirlenip böyle bir şey yapabilir' şeklinde cevap verdi. Babasının da aynı durumdan haberdar olduğunu fakat söz konusu durumu umursamadığını söyledi. Abisinin daha önce hırsızlık suçundan dolayı hapiste olduğunu ama şimdi hapisten çıktığını ve kendisine şiddet uyguladığını, kafasında bardak kırdığını aynı zamanda cinsel tacizlere de devam ettiği anlattı. P. şiddet olayından sonra polisi aradığını fakat kimsenin eve gelmediğini söyledi” dedi.

SANIKTAN TANIDIK SAVUNMA: İFTİRA

Olay açığa çıktıktan sonra diğer iki kardeşin de ağabeyleri H.K. tarafından istismara uğradığı ortaya çıktı. Ancak onlar da sonrasında ilk ifadelerinden vazgeçerek şikayetlerinden vazgeçtiler. Görülen son duruşmada konuşan ve çocukları istismara maruz bırakan ağabey H.K. ise kendisini şöyle savundu:

"Üzerime atılan suçlamaları kabul etmiyorum. Kardeşlerim okulun pansiyonuna gitmek istediler. Ben de kendilerine izin vermedim. Ertesi gün herhangi bir mazeret olmadığı için yurda alınmamışlar. Geri eve geldiler. Ben akşam eve geldiğimde polislerin beni sorduğunu öğrendim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Ben mağdurları darbetmedim. Böyle bir şey iftiradır. Ben sadece kardeş olarak sarıldım. Cinsel bir amacım yoktu. Ben kardeşlerime düşkün olduğum için onlara biraz baskı yapıyorum. Onun için böyle bir şikayette bulunmuş olabilirler."

"ÇOCUKLAR HER AN AYNI ŞEYLERİ TEKRAR YAŞAYABİLİR"

Davayı takip eden Çocuk İstismarı ve İhmali ile Mücadele Derneğinden Volak Çolakoğlu ise "Her şey aile içerisinde kapansın bitsin, çevrede duyulmasın bilinmesin gibi dertlere düşülüyor ve çocukların üzerinde baskı kurarak bu şikayetlerinden vazgeçmelerini sağlıyorlar. Çocuklar da arkasında kimse duramadığı için mecburen içerisinde bulundukları hayata katlanmak durumunda kalıyorlar. Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne yurt talebimizle başvuru yaptık. Umuyoruz çocuklar kendilerini istismar eden abiyle aynı evde yaşamaya devam etmeyecek. Çünkü çocuklar aynı evde her an aynı şeyleri tekrar yaşayabilirler" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

BES: Ülkenin temel sorunu yoksullaşan milyonlardır

SONRAKİ HABER

Gazeteci Meşale Tolu'nun davası yine ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...