10 Ekim 2019 08:52
Son Güncellenme Tarihi: 10 Ekim 2019 16:43

"Suriye operasyonu" eylemleri yasağı: Vekiller darbedildi, çok sayıda kişi gözaltında

Polis, İçişleri'nin talimatıyla eylemleri yasakladı, Diyarbakır'da HDP'lilere tazyikli su ve coplarla saldırdı. Milletvekilleri ve partililerin darbedildiği saldırıda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır'daki polis saldırısnda polis çok sayıda kişiyi darbederek gözaltına aldı. Fotoğraf: Deniz İke

Paylaş

Bölge’de pek çok ilde Suriye’ye yönelik başlatılan operasyon sonrası sokağa çıkanlar engellendi. 53 gündür devam eden kayyum eylemleri yasaklanırken Diyarbakır’da HDP önünde açıklama yapmak isteyenlere saldırı gerçekleşti. HDP milletvekilleri Remziye Tosun, Dersim Dağ ve Musa Farisoğullları ile yurttaşlar darbedilirken aralarında HDP İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan’ın da olduğu çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Mardin’de de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 21 kişi gözaltına alındı. İzmir ve daha pek çok kentte askeri operasyonlara karşı açıklamalar yasaklandı.

DİYARBAKIR’DA MİLLETVEKİLLERİ DARBEDİLDİ

Diyarbakır’da ise, Lise Caddesi’nde haftalardır devam eden nöbet eyleminde yurttaşların yanı sıra gazetecilerin de alana girmesine izin vermeyen polisler, eylemin Valilik kararıyla yasaklandığını belirtti. 

Bunun üzerine HDP milletvekilleri ve yurttaşlar, açıklama yapmak üzere HDP Diyarbakır il binası önüne geçti. Burada toplanan partililer ve yurttaşlara, tazyikli su ve coplarla saldırıldı. Polis saldırısında HDP Milletvekilleri Remziye Tosun, Dersim Dağ ve Musa Farisoğullları ile yurttaşlar darbedilirken, aralarında HDP İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan’ın da olduğu çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Haber takibi yapan MA Muhabiri Fethi Balaban da polis şiddetine maruz kaldı. Öz Diyarbakır Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Gazeteci Jan Belek’in de fotoğraf makinesi polisler tarafından kırıldı.


Polis saldırısı HDP binası çevresinde toplanan yurttaşlarca protesto edildi. Bu sırada HDP binası önünde bekletilen aileler ise daha uzak bir noktaya taşındı.

BASIN AÇIKLAMALARI İÇİŞLERİ'NİN EMRİYLE YASAKLANDI

HDP İZMİR: "BARIŞI HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Halkların Demokratik Partisi İzmir (HDP) İl örgütü bugün Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde sınır ötesi operasyonlarla ve barış talebiyle basın açıklaması yapmak istedi. Basın açıklamasına polis izin vermezken yapılan müzakerelerde Vali ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun emriyle sınır ötesi operasyonlara ve barış talebiyle ilgili dışarı alanlarda hiçbir şekilde eylem ve basın açıklamalarına izin verilmeyeceği ifade edildi.

Konuyla ilgili HDP İzmir İl Örgütü il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP il Eş Başkanlarından Kadir Baydur, “Ortadoğu’da yürütülen savaşa karşı HDP genel merkezinden gelen basın açıklaması programı dahilinde tüm üyelerimizle paylaştık. Ancak sabah erken saatlerinden itibaren emniyetin sabah ısrarlı araması ve 10 Ekim anması dolayısıyla Alsancak’ta yüz yüze tebliğ edilen İçişleri Bakanı Soylu’nun talimatı olduğunu ve basın açıklaması yaptırmayacaklarını söylediler” dedi. Polisle uzun müzakerelerde bulunduklarını belirten Baydur, HDP’nin sadece demokratik siyaset arzumuzun olduğunu savaşa karşı sürekli barışı savunduğunu ifade etti. Baydur, “Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olarak bu açıklamayı yapmak istediğimizi kendilerine ilettik. Buna rağmen ‘bizi aşan bir durum var İçişleri Bakanlığı ve hükümetin talimatı var. Sadece HDP değil demokratik kitle örgütlerinin savaşa karşı açıklama ve eylem yapmasına izin vermeyeceğiz’ dediler. HDP İzmir İl Örgütü olarak hükümetin içişlerinin bu tutumunu kınıyoruz. Bu tutum HDP’yi ve Kürtleri susturma politikasının bir parçasıdır. Biz halkımızla beraber bundan sonra da barışı haykırmaya devam edeceğiz" dedi. (İzmir/EVRENSEL)

VAN DEMOKRASİ NÖBETİ'NE ENGEL

Van’da 53 gündür devam eden kayyum protestoları engellendi. HDP İpekyolu ilçe binası önünde toplanan partililere polis izin vermedi. Polisin kararına rağmen açıklama yapmak isteyen kitle zorla parti binasına sokuldu.

DERSİM’DE DE AÇIKLAMAYA İZİN YOK

Dersim’de de HDP’nin açıklamasına izin verilmedi. Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kitle basın metni okunduğu esnada emniyet yetkilileri tarafından engellendi. Çevrede alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından kitle açıklamayı yapamadan dağıldı. 

MARDİN’DE SOSYAL MEDYA OPERASYONU

Öte yandan sınır hattında bulunan Mardin’de Derik Belediye Eş Başkanı Şerif Kıran ve HDP’li belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu en az 21 kişi sabah baskınıyla polislerce gözaltına alındı. Sosyal medya paylaşımları gerekçe gözetilerek gözaltına alınanlar Mardin İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

10 Ekim'de yaşamını yitirenler Türkiye genelinde anılıyor: Barış talebinde ısrarcıyız

SONRAKİ HABER

KESK, DİSK, TTB VE TMMOB’den Suriye operasyonuna tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...