09 Ekim 2019 11:35

Bahçelievler Katliamında yaşamını yitirenler İzmir’de anıldı

Ankara Bahçelievler'de 8 Ekim 1978 yılında, Türkiye İşçi Parti’si üyesi 7 öğrencinin katledildiği olay İzmir’de yapılan etkinlikle anıldı. Etkinliği Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ramis SAĞLAM
İzmir

Kamuoyunda “Bahçelievler Katliamı” olarak bilinen, Ankara’nın Bahçelievler semtinde 8 Ekim 1978 yılında, Türkiye İşçi Parti’si üyesi 7 öğrencinin katledildiği olay İzmir’de yapılan etkinlikle anıldı. 

Katliamda hayatını kaybeden Serdar Alten, Latif Can, Faruk Ersan, Efraim Ezgin, Hürcan Gürses, Osman Nuri Uzunlar ve Salih Gevenci’nin anıldığı etkinlikte duygulu anlar yaşandı. Dönemin TİP’li yoldaşları adına düzenlenen anma etkinliğine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve yurttaşlar katıldı.

Anma programı çerçevesinde gerçekleştirilen panelin kolaylaştırıcılığını Mustafa Küçük yaparken panele konuşmacı olarak Emek Partisi İzmir İl Başkanı Emine Uyar, 10 Ekim Dayanışma Derneği Temsilcisi Mustafa Özdağ ve TİP’lilerin yoldaşları adına Bayram Töre katıldı. 

ÜLKENİN TARİHİ KATLİAMLAR TARİHİ

İlk konuşmayı 10 Ekim Dayanışma Derneği İzmir Temsilcisi Mustafa Özdağ gerçekleştirdi. Ülkemizde yaşanan katliamların toplumu sindirme katliamları olduğunu belirten Özdağ, “Yaşanan katliamların tetikçilerinin yargılanması olduğu kadar, asıl görevimiz bu katliamların emirlerini verenlerin yargılanmasını sağlamalıyız.” dedi. Özdağ, katliamların ardından toplumun duyarlı kesimlerinin üzerine düşen görevi yerine getirdikleri koşulda ancak katliamların önüne geçilebileceğinin vurgusunu yaptı. 

TABUTLARI TAŞIMAYACAĞIZ

Anma panelinin ikinci konuşmacısı ise Emek Partisi İzmir İl Başkanı Emine Uyar’dı. Uyar, konuşmasında Bahçelievler Katliamı’nın sanıklarının bir kısmının yıllar sonra Susurluk Kazası ile kirli ilişki ağı ile nasıl ortaya çıktığının altını çizerek konuşmasına başladı. Toplumun tüm kesimlerinin yaşanan katliamlardan payına düştüğünü aldığını söyledi. Uyar, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşanan toplu katliamları hatırlatarak, “Her gün bir anma yapsak yetmiyor. Bizler bu katliamların arkasındaki senaryoları çok iyi biliyoruz” dedi. Emek Partisi İzmir İl Başkanı Emine Uyar, yaptığı konuşmada bugün ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve savaş politikalarına yönelik düşüncelerini de aktaran Uyar, “Savaş her zaman ölüm demektir. Sınır ötesinde yaşanacak savaşın acı tablosunu biz emekçiler gerek krizin derinleşen faturasıyla gerekse de çocuklarımızın tabutlarını taşımayla ödeyeceğiz. Bugün bu savaşa onay veren herkesin bu tablodan sorumlu olacaktır” dedi.

Anma toplantısının üçüncü konuşmacısı ise TİP’li öğrencilerin mücadele arkadaşı Bayram Töre’ydi. Töre, özellikle o günden bugüne yaşanan katliamları aktarırken, katliamları yapanların nasıl korunup, aklandığını hep birlikte yaşayarak gördüklerini ifade etti. Bayram Töre, yaşanan katliamların bugünde korunduğunu belirterek, “AKP döneminde de 12 Eylül döneminde olduğu gibi iktidarlar katilleri korudular, onların avukatı oldular.” dedi.

Anma etkinliğine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de yaptığı kısa konuşmada, olayı duyduklarında yüreklerinin nasıl parçalandığını ve ardından iddianameyi okuduklarında 41 yıl önce yaşanan katliamın vahşetini gördüklerini belirtti. Soyer, anma etkinliğini yapanlara teşekkür ettikten sonra konuşmasını “Ne zaman ki onları anmaktan vaz geçeceğiz, ne zaman ki onlar unutulacak işte o zaman asıl vicdan ölünce bu katliamlarda büyüyecek.” dedi. Soyer, konuşmasının sonunda bu anma toplantılarının daha da genişletilmesi gerektiğini belirterek, onları katledenlerin bu topraklarda yeşermeye devam edeceğini ifade etti. 

Etkinlik yapılan konuşmaların ardından müzik dinletisi ile son buldu.  

KATLİAMIN İTİRAFI

8 Ekim 1978 yılında Ankara’nın Bahçelievler semtinde, 7 TİP’li öğrencinin vahşice katledilmesinin ardından sanıkların yargılanma ve aklanma süreci de tetikçilerden çok onların nasıl korunduğunu gösteren bir süreç oldu. Katliam sanıklarından Haluk Kırcı, 2014 yılında kaldığı Bursa Cezaevi’nden sesli ve görüntülü verdiği ifadesinde, 7 öğrenciden 5’ini kendisinin, 2’sinin Abdullah Çatlı tarafından öldürüldüğünü söylemişti. Kırcı ifadesinde, “O günkü şartlar içinde inanmış militandı. İliklerime kadar inanmıştım. Yüz kişi de gelse öldürecektim.” diyerek katliamı üstlenmişti. Kırcı ifadesinde katliamı kendisiyle birlikte Abdullah Çatlı, Kürşat Poyraz, Mahmut Korkmaz ve Ercüment Gedikli’yle birlikte gerçekleştirdiklerini söylemişti. 

KATLİAM SANIKLARI TEK TEK AKLANDI

Katliamın şüphelilerinden ve katliamı tasarlayanlardan olduğu bilinen Abdullah Çatlı olayın hemen arkasından kaçtı, yakalanamadı. 1996 tarihinde Susurluk kazasında öldü.

Katliamın birinci elden uygulayıcısı Haluk Kırcı yedi kere idama mahkûm edildi. 1996’da yakalandığı gün emniyetten kaçtı. 1999’da yeniden yakalandı. 18 Mart 2004 tarihinde tahliye edildi. Ekim 2004’te Ukrayna’da yakalandı. 27 Mayıs 2010’da tekrar tahliye edildi. 8 Şubat 2011 tarihinde tekrar tutuklandı ve 4 Şubat 2015 tarihinde tahliye oldu. 

Ünal Osmanağaoğlu, 1999 yılında Kuşadası’nda yakalandı ve yedi kez idam cezasına çarptırıldı. Kemal Türkler’in öldürülmesiyle ilgili sanık olarak yargılandığı dava 1 Aralık 2010 tarihinde zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırıldı. “3. Yargı Paketi” olarak bilinen yasal düzenleme doğrultusunda 10 Temmuz 2012’de tahliye edildi. 30 Haziran 2014 tarihinde öldü.

Bünyamin Adanalı, 1999 yılında Pendik’de yakalandı ve yedi kez idam cezasına çarptırıldı. “3. Yargı Paketi” olarak bilinen yasal düzenleme doğrultusunda 10 Temmuz 2012’de tahliye edildi.

Ercüment Gedikli, 1980 yılında yakalandı. Aldığı idam cezası müebbette çevrildi ve 1991 yılındaki afla salıverildi.

Diğer faillerden Osman Engin 15 Nisan 2013 tarihinde yakalandı. Hakkındaki ceza sebebiyle cezaevine gönderildi. İbrahim Çiftçi İzmir Alsancak’ta bir kahvehanede uğradığı el bombalı saldırıda öldürüldü. Mahmut Korkmaz 1987 yılında yakalandı 1991 yılındaki afla bırakıldı. Kadri Kürşat Poyraz ise bugüne kadar yakalanamadı. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İETT metrobüs kazalarını masaya yatırdı: Sürücülere verilen eğitim gözden geçirilecek

SONRAKİ HABER

Bergama Belediyesinden atılan 3 kadın işçinin eylemine "Erdoğan geliyor" yasağı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...