07 Ekim 2019 10:30

Maltepe Belediyesi işçileri, işten atmaya karşı oturma eylemine başladı

Maltepe Belediyesi işçileri baskılara boyun eğmiyor. İşçiler, DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Yöneticisi Alkan Okuducu’nun işten atılmasına karşı oturma eylemi başlattı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Maltepe Belediye işçileri, örgütlü oldukları DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Yöneticisi Alkan Okuducu’nun işten atılmasına ve 2018 yılında imzalanan TİS'in uygulanmamasına karşı belediye binası önünde oturma eylemi başlattı. 

Eyleme başta dış temizlik işleri müdürlüğünde çalışan işçiler olmak üzere tüm birimlerden işçiler katıldı. Ataşehir, Kadıköy, Kartal belediyelerinde örgütlü Genel-İş 1 No’lu Şube yöneticileri, işyeri temsilcileri ve üye işçiler, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı, Genel-İş Genel Merkez Yöneticisi Nevzat Karataş, Emek Partisi’nin Anadolu Yakası ilçe örgütlerinin üyeleri katıldı.  

YANDAŞ SENDİKA GETİRİLMEK İSTENİYOR

Belediyenin ana binası önünde saat 12.00’da toplanan işçiler “Toplusözleşme hakkımız söke söke alırız”, “Direne direne kazanacağız”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “İş, ekmek, adalet”, “Hak, hukuk, adalet”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarını attı. Genel-İş 2 No’lu Şube Başkanı Yenigün Özen Dolgun, belediye yönetiminin imzalanan sözleşmeye bir yıldır hukuksuz bir şekilde uymadığını belirterek “Yıllık asgari ücret farkları üyelerimizin ücretlerine yansıtmıyor. Haftalık çalışma saatinin 45 saatten 40 saate düşürmemize rağmen bu da uygulanmıyor. Üyelerimize mobbing uygulanıyor. İstifaya zorlanıyor. Bilinçli olarak yandaş bir sendika örgütlenmek isteniyor. Buna rağmen üyelerimiz sendikamızdan vazgeçmedi, geçmeyecek. Bu baskılar yetmezmiş gibi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde çalışan Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Alkan Okuducu sendikal faaliyetlere katıldığı gerekçesiyle işten atıldı. Belediye yönetimi ile yaptığımız görüşmelerde Alkan Okuducu’nun işe alınacağı, TİS’le ilgili sorunun çözüleceği sözü verilmesine karşın bu söz tutulmadı” dedi. 

TEHDİT VE İŞTEN ATMA

Belediye yönetiminin üyelerine yönelik işten atma tehdidine aralıksız devam ettiğini ifade eden Dolgun, şöyle devam etti: “Alkan Okuducu arkadaşımızın dışında 20’ye yakın işçi arkadaşımız işten atıldı. Biz Alkan Okuducu işe geri alınıncaya kadar Maltepe Belediyesi önünde süresiz oturma eylemi başlatıyoruz. Ayrıca Aliağa Belediyesinde atılan işçi arkadaşlarımızla, Soma’dan Ankara’ya yürüyen madenci arkadaşlarımızla, KHK zulmüne uğrayan kamu emekçisi arkadaşlarımızla dayanışma içindeyiz.” 

Genel-İş Genel Merkez Yöneticisi Nevzat Karataş da Maltepe Belediye Başkanının sözünde durmadığını, haksız hukuksuz bir şekilde işçileri ve şube yöneticisini işten attığını dile getirdi. Belediye yönetiminin Okuducu’nun işe alınmadı karşılığında TİS’ten vazgeçilmesi düşüncesine izin vermeyeceklerini kaydeden Karataş, “Sonuna kadar direneceğiz” dedi. DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı da “Sayın Kılıçdaroğlu’nun Soma’dan Ankara’ya yürüyen madenciler için söyledikleri gayet doğru ve yerinde. Peki CHP’li Maltepe Belediye Başkanlığı ne yapıyor? O zaman bu keyfi uygulamalar sona ersin, Alkan Okuducu derhal işe geri alınsın, TİS harfiyen uygulansın” dedi. Açıklamaların ardında işçiler ve işten atılan Okuducu belediyenin karşısındaki parkta oturma eylemine başladı. 

Öte yandan belediye yönetiminden yapılan açıklamada Okuducu’nun, birbirini takip eden günlerde mazeretsiz bir şekilde işe gelmediği için işten atıldığı ileri sürülerek “Personelimiz işe düzenli devam etmesi konusunda uyarılmış, işe gelmediği günler tutanak altına alınmıştır. Ancak tüm uyarılara rağmen Okuducu, 17 gün boyunca işe gelmemeye devam etmiştir” dendi. Açıklamada sözleşmeyle ilgili bilgi ise verilmedi. (İstanbul/EVRENSEL)


BİR İŞTEN ATMA HABERİ DE ATAŞEHİR’DEN

Bu arada CHP’li Ataşehir Belediyesi’nde çalışan Genel-İş 1 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Melike Şahin ve Güvenlik-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Alışan İpşiroğlu işten atıldılar. İşten atmalar üzerine Genel-İş 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, Şube Sekreteri Cem Karasoy ve yönetim kurulu üyeleri Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman’la görüştü. Sendikacılar işten atılan arkadaşlarının işe geri alınmaması halinde eyleme geçeceklerini ilettiler. Senikacılar bundan sonra yapılacakların belediye yönetiminin tavrına göre belirleneceğini söylediler. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayseri’de kadın cinayeti: Eşini bıçakladı, ölmesi için yanına kimseyi yaklaştırmadı

SONRAKİ HABER

Komşu yardımlarıyla alınan soba yokluktan yanmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...