06 Ekim 2019 05:48
Son Güncellenme Tarihi: 06 Ekim 2019 20:43

Kaz Dağları için Ankara'ya yürürken gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı

Kaz Dağları ve ülkenin diğer yerlerindeki ekolojik yıkıma karşı 26 Ekim’de yapılacak mitinge katılmak için Ankara’ya yürürken gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı.

Fotoğraf: Kazdağları İstanbul Dayanışması

Paylaş

Özer AKDEMİR

26 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da yapılacak olan Büyük Ekoloji Mitingi’ne katılmak için İstanbul’dan Ankara'ya yürürken gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı.

GELECEĞİMİZ VE KAZ DAĞLARI İÇİN ANKARA’YA YÜRÜYORLARDI

Kaz Dağları İstanbul Dayanışması’ndan bir grup Kaz Dağları'nda ve ülkenin diğer yerlerindeki ekolojik yıkıma dikkat çekmek için 26 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilecek olan “İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” mitingine yürüyerek katılmak istedi.

Dün Kaz Dağları'nda altın madencisi şirket tarafından yapılan doğa katliamını protesto ve şirketin izinlerinin yenilenmemesi için Yoğurtçu Parkı'nda gerçekleştirilen eylemin ardından gece saatlerinde yürüyüşe başlayan 8 kişilik grup, polis tarafından Maltepe’de durduruldu. Polis, “Onlar ormandan gidene kadar biz burayı terk etmiyoruz” yazılı tişörtlerle ve “Geleceğimiz ve Kaz Dağları için Ankara’ya yürüyoruz” yazılı pankartla yürüyen grubu gözaltına alarak Maltepe Küçükyalı Karakoluna götürdü.

Gözaltına alınan Murat Akbaş, Koray Türkay, Kerem Gürsu, Onur Akceylan, Canan Hakko, Kaan Meriç, Cenk Usta ve Eymen Demircan,  emniyet ifadelerinin ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Yaşam alanı savunucuları, savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Grubu, adliye önünde aileleri ve çok arkadaşları karşıladı.

EKOLOJİ BİRLİĞİ: YAŞAMI SAVUNMAK ENGELLENEMEZ!

Ekoloji Birliği 8 kişinin gözaltına alınmasını kınayan bir açıklama yapmıştı. Gözaltıların hukuksuz olduğunu ve Anayasal hakkın engellenmesi anlamına geldiğini belirten Ekoloji Birliği'nin açıklaması şöyleydi:

GELECEĞİMİZ VE KAZDAĞI İÇİN ANKARA’YA YÜRÜYEN 8 ARKADAŞIMIZ GÖZALTINA ALINDI

Kaz Dağı ve ülkemizin dört bir yanındaki doğa talanına karşı çıkmak, yaşam alanlarımızı şirketlerin talanından korumak, dünyayı felakete  sürükleyen iklim krizine karşı 'iklimi değil sistemi değiştir' demek için 26 Ekim 2019 Cumartesi günü Ankara'da yapacağımız "İklim krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR" mitingine katılmak üzere İstanbul'dan yürüyerek yola  çıkan Kazdağları İstanbul Dayanışması üyesi arkadaşlarımız Maltepe'de gözaltına alındılar.

Arkadaşlarımız Murat Akbaş, Koray Türkay, Kerem Gürsu, Onur Akceylan, Canan Hakko,  Kaan Meriç , Cenk Usta, Eymen Demircan halen Maltepe Küçükyalı Karakolunda gözaltında tutuluyorlar.

"Geleceğimiz ve Kazdağları için Ankaraya yürüyoruz" diyerek yola çıkan arkadaşlarımızın Anayasal haklarını kullanmalarına engel olmak tamamen hukuksuz bir uygulamadır. Bu hukuksuzluğu kınıyor ve arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

#YaşamıSavunmakEngellenemez

İklim Krizine Ve Ekolojik Yıkıma DUR Diyoruz!...

Ekoloji Birliği"

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kosova'daki erken genel seçim: Muhalefet önde götürüyor

SONRAKİ HABER

ABD Dışişleri Bakanlığı: NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...