05 Ekim 2019 10:37

Direnişin Adı: Diyarbakır,Van,Mardin

Kayyumlara karşı gencinden yaşlısına halk, iradesinden vazgeçmeyerek oluşturulan kaos ortamına ve baskıya rağmen alanlarda sesini duyurmaya çalışıyor.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Süleyman ATALAY

Diyarbakır

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine atanan kayyımlara karşı başlatılan oturma eylemleri devam ediyor. Gencinden yaşlısına halk, iradesinden vazgeçmeyerek oluşturulan kaos ortamına ve baskıya rağmen alanlarda sesini duyurmaya çalışıyor. Zılgıtlarla, türkülerle, ıslıklarla tepkilerini dile getiriyorlar.

Bugün kayyımlara baktığımızda bölgedeki insanların kazanımlarına karşı bir yok sayım bunun ötesinde seçme haklarını çalma durumu var. Uluslararası anlamda böyle bir kararın alınması demokrasiye aykırı bir durumdur. Kayyım atandığı günden itibaren insanlar gündüz tepki göstermek için alanlarda, karanlık çöktüğünde ise devriye gezen polis araçlarının tepelerindeki ışıklar dönerken, mahallelerde de yer yer ışık söndürüp açma, ses çıkarma eylemleri yapıyor. Her ne kadar şehir merkezlerinde bu tür araçların ve sivil ya da üniformalı polislerin olması olağanüstü bir durum gibi görünse de bölgede bu, olağan bir durum haline geliyor.

Kayyımlardan önceki sürece göz attığımızda şehirlerde edebiyat, müzik, tiyatro, film gösterimleri gibi sosyal ve kültürel etkinlikler yapılıyordu. Bu insanlara bir nebze de olsa gelecek günlere olan umudu ,özlemi ve rahatlama hissini beraberinde getiriyordu. Bölge halkının şuan istediği kendi öz iradeleriyle seçtikleri belediye başkanlarının içi boş nedenlere dayatılarak görevden alınmamasını ve en önemlisi ise barış ve kimliğe saygı duyulmasını istiyor.

Özellikle biz bölgedeki gençler kayyıma karşı umutlarımızı yitirmeden kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz ve tüm Türkiye gençleriyle birlikte mücadeleyi koparmadan ortak bir çatı altında ses olmaya çalışmalıyız. Gençlere karşı yürütülen baskı ve yıldırma siyaseti bizleri daha da güçlendiriyor. Siyasal anlamda taleplerimiz karşılanmadıkça alanlarda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

E-Sporun bir başka dünyası

SONRAKİ HABER

Patronlara "SGK teşviki" 2020 sonuna kadar uzatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...