29 Eylül 2019 11:14

Almanya’da ırkçılar silahlanıyor

Almanya’da bakanlığın bir soru önergesine verdiği yanıt, ülkede aşırı sağcılar arasında silahlanmanın arttığını ortaya çıkardı.

Fotoğraf: Selçuk Kozan/Evrensel

Paylaş

Almanya İçişleri Bakanlığının bir soru önergesine verdiği yanıta göre, aşırı sağcılar arasında silahlanma artıyor. 2018’de aşırı sağcılara yönelik operasyonlarda ele geçirilen silah sayısı bini aştı.

Sol Parti’nin soru önergesine İçişleri Bakanlığı’nın verdiği yanıt, Almanya’da aşırı sağcılar arasında silahlanmanın arttığını ortaya koydu. DW Türkçe’nin aktardığına göre, geçen yıl aşırı sağ kaynaklı işlenen suçlarda ele geçirilen silah sayısında artış oldu.Buna göre, 2018 yılında 563 aşırı sağ kaynaklı suç kaydedildi, bunlarında 235’inin şiddet eylemi olduğu belirtildi. Polisin bu vakalara ilişkin operasyon ve soruşturmalarında toplam  bin 91 silah ele geçirildi. 2017 yılında ise aşırı sağ kaynaklı suçlarda ele geçirilen silah sayısı 676 olmuştu. Ele geçirilen silahlar arasında tabanca, tüfek, patlayıcı ve yanıcı aygıtlar, havalı tabanca, ses tabancası, göz yaşartıcı gaz bulunuyor.

Sol Parti Genel Başkan Vekili Martina Renner ise “Militan Neonazilerin silahsızlandırılmasını” talep etti.

Demokrasi ve Sivil Toplum Enstitüsü’nden Matthias Quent, ARD’ye yaptığı açıklamada bu gelişmeyi “ürkütücü” olarak nitelendirdi. Aşırı sağcılık uzmanı Quent, “Hedefleri toplumu sindirmek ve bazı insan gruplarını sürmek. Hatta aşırı sağcı bazı gruplar iç savaş istiyor” dedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fransa’da sarı yelekliler pes etmiyor

SONRAKİ HABER

Saruhan Oluç: İktidar 2023’e kadar bu koltukta oturamayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...