28 Eylül 2019 15:51

Türkiye dahil 70 ülke, vatandaşlarını internet trolleriyle yanıltıyor

İnternet devletlerin dezenformasyon için kullandığı bir propaganda aracına dönüştü. Oxford Internet Enstitüsü araştırmasına göre Türkiye de dahil 70 ülke vatandaşlarını "troll" ekipleriyle yanıltıyor.

Fotoğraf: Pexels

Paylaş

Oxford Internet Enstitüsü tarafından yapılan “The Global Disinformation Order” başlıklı araştırmaya göre, internet aracılığıyla kamuoyunu yanıltmaya yönelik girişimler dünya genelinde artış gösteriyor. Bu hafta yayımlanan araştırmanın sonucuna göre halihazırda Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 70 ülkede vatandaşlar devlet kurumları ya da siyasi partilerin yönlendirmesiyle internetteki kampanyalarla yanıltılıyor.

TÜRKİYE HANGİ KATEGORİDE?

DW Türkçe’nin haberine göre araştırmada, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı, “Bilişim propagandası uygulayan otoriter ülkeler” olarak sınıflandırılan 26 ülkede halen hükümetlerin insan hakları ihlallerini ve muhaliflerin tepkilerini gizlemek için sosyal medyada yanıltıcı propaganda yürüttüğüne işaret edildi.

Türkiye’nin “Orta kapasitede internette yanıltıcı propaganda yapan ülkeler” arasında yer aldığı belirtiliyor. Bunun her biri 500 kişiden oluşan ekipler tarafından yanıltıcı sosyal medya kampanyaları ile yapıldığı kaydediliyor. Yurt dışında operasyon yapmak için de bazı sosyal medya ekiplerinin kullanıldığı bilgisine yer veriliyor.

FACEBOOK’TA YANILTICI PROPAGANDA

Araştırmaya göre yanıltıcı propagandaların yürütüldüğü en yaygın ortam sosyal medya platformu Facebook. Halen 56 ülkede bu platform üzerinden kampanyalar yürütülüyor. Araştırmaya göre Türkiye’de Facebook ve Twitter üzerinden yanıltıcı propaganda yapıldığı tespit edildi. Çin, Hindistan, İran, Pakistan, Rusya, Suudi Arabistan ve Venezuela’nın kamuoyunu etkilemek üzere Facebook ve Twitter üzerinden sınır ötesi faaliyet yürüttükleri ifade ediliyor. Buna göre yanıltıcı kampanyalar için sahte hesaplar açılarak, yurt içinde ve yurtdışındaki insanlara yanlış bilgiler aktarılıyor.

BREXIT VE ABD BAŞKANLIK OYLAMASI ÖRNEK

Araştırma sonucunda Brexit oylaması ile 2016’daki ABD başkanlık seçimi dijital manipülasyonun nasıl işe yaradığını ortaya koyan girişimlere örnek olarak gösterildi. Araştırmaya göre bu tür eğilimlerde artış var. 2017’de 28, 2018’de ise 48 kampanya kamuoyunu yanıltıcı şekilde gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre internette manipülasyon teknikleri, sadece otoriter devletlerde değil demokratik ülkelerde de uygulanıyor.

Araştırmada özellikle Çin’in, küresel dezenformasyonda “büyük bir aktör” haline geldiğine işaret edildi. Çin Halk Cumhuriyeti artık sadece Weibo, WeChat ve QQ gibi yerel platformları değil, Facebook, Twitter ve YouTube gibi küresel ağları da kullanıyor.

Araştırma ekibinde yer alan SamanthaBradshaw, eskiden sosyal medyanın,“özgürlük ve demokrasi gücü” olarak değerlendirilirken, günümüzde dezenformasyonları genişletme aracı olarak ortaya çıkmaya başladığını söyledi. Bradshaw sosyal medyanın şiddeti teşvik ederek, medyaya ve demokratik kurumlara duyulan güveni zayıflattığına işaret etti.

"DEMOKRASİYE YÖNELİK BİR TEHDİT"

Oxford Internet Enstitüsü Direktörü Philip Howard, dijital kanallarla yayılan propagandaların zaman ve mekan tanımaması nedeniyle her zaman ve her yerde kamuoyunu yanlış yönlendirebileceğini bu nedenle “demokrasiye yönelik bir tehdit” oluşturduğunu söyledi. Uzman, propagandaların her zaman “siyasetin bir parçası” olarak görülmesine karşın, mevcut kampanyaların ulaşabildiği geniş kitleler bakımından “modern demokrasi ile ilgili endişeleri” haklı çıkardığına dikkat çekti. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avrupa'nın Gündemi | Avrupa, ekonomi ve siyasetteki kötü gidişata çözüm bulamıyor

SONRAKİ HABER

Antalya'da trans kadını öldüren katil erkeğe ağırlaştırılmış müebbet talebi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...