27 Eylül 2019 07:17

Lübnan'da akaryakıt istasyonları satışlarını durdurdu

Lübnan'daki Akaryakıt İstasyonu İşletmecileri Birliği, zarara uğradıkları gerekçesiyle ülke genelinde istasyonları süresiz kapattı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Lübnan'daki Akaryakıt İstasyonu İşletmecileri Birliği, karaborsa ile resmi dolar kuru arasındaki fark sebebiyle zarara uğradıkları gerekçesiyle ülke genelinde süresiz istasyon kapatma eylemi başlattı.

Yerel basına göre, Akaryakıt İstasyonu İşletmecileri Birliği Başkanı Sami Berakes, döviz kurunun petrol sektörü üzerindeki yansımalarına tepki göstererek, bu kararı aldıklarını açıkladı. 

Başkent Beyrut ile ülkenin diğer bazı bölgelerindeki petrol istasyonlarının, satışlarını durdurduğu gözlendi.  

Öte yandan Akaryakıt Distribütörleri temsilcisi Fadi Ebu Şakra, kendilerinin satış durdurmayacaklarını ve Başbakan Saad Hariri ile sorunun çözümüne dair görüşeceklerini kaydetti.

İstasyon sahipleri akaryakıtı dolar ile alıp Lübnan lirası ile satan istasyonların karaborsa ile resmi dolar kuru arasındaki fark sebebiyle zarara uğradıklarını belirterek, sorunun çözülmesini talep ediyorlar. 

Lübnan'da karaborsada 1 dolar bin 570 Lübnan lirası iken, resmi kurda bu rakam bin 507 Lübnan lirasına kadar düşüyor. (Lübnan/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üreticinin de tüketicinin de ekonomiye güveni azaldı

SONRAKİ HABER

Elazığ'da 3.6 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa