24 Eylül 2019 10:01

ODTÜ Mezunları Derneği işçileri ücretlerin yatırılmamasına karşı iş bıraktı

ODTÜ Mezunları Derneğinde çalışan işçiler, ücretlerin geç yatırılması ve toplusözleşme zammının uygulanmamasına karşı bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

ODTÜ Mezunları Derneğinde çalışan Tez-Kop-İş üyesi işçiler, ücretlerin geç yatırılması ve toplu sözleşmedeki zammın uygulanmaması nedeniyle bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Eyleme aynı sorunu yaşayan Dev Turizm İş Sendikası üyeleri de destek verdi. Tez-Koop-İş Sendikası Ankara 2 No’lu Şube tarafından yapılan açıklamada, “Üyelerimizin bir yıldır aylık ücretleri ilgili ay içerisinde ödenmeyip, bir ay gecikmeli olarak ve iki taksit şeklinde ödenmeye çalışılmış, ayrıca 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle de geçerli olacak toplu iş sözleşme zammı uygulanmamıştır” denildi. Sendika üyelerinin dernek ekonomik sorunlarının bilincinde olduğu ama hayat pahalılığının işçilerin geçim sıkıntısını sürdüremez hale getirdiği ifade edilen açıklamada, sorunun çözümü için dernek yönetimi ve üyeleri göreve çağrıldı.

'AİLE GİBİ DAVRANIYORDUK'

Evrensel’e konuşan dernek çalışanı Elif Gürpınar, ücretlerini düzenli ve tek parça alamadıklarını ifade etti. Patrona her zaman iyi niyetle yaklaştıklarını, ekonomik kriz sebebiyle idare ettiklerini anlatan Gürpınar “Biz derneğimize aile gibi davrandık ama işveren sadece kendi kötü gününde aile olmak istiyor” dedi. Birçok arkadaşının maaşlarına icra geldiğini, evlerine haciz geldiğini söyleyen Gürpınar, görüşmeler esnasında patronun “küçülmeye gidebiliriz” gibi ifadelerle üstü kapalı tehdit ettiğini belirtti.

MUHATAP BİLE ALMADILAR

Bir diğer dernek çalışanı Seda Kumral bıçağın kemiğe dayandığını söyledi. Kriz döneminde derneklerini anlamaya çalıştıklarını ifade eden Kumral, dernek yönetiminin işçileri muhatap bile almadığını belirtti. İşçilerin aile olmaya çalışırken patronların oralı olmadığını ve bunun hata olduğunu ifade eden Kumral “Herkesin ailesi var geçinmeye çalışıyor, maaş alamadan nasıl geçineceğiz?” diye sordu.

Lokal işletmesinde görev yapan ve emekli olduğu halde çalışmak zorunda kaldığını belirten bir işçi de ulaşım zamlarının yol parasına yansıması gerektiğini ama bunun da yansımadığını söyledi. Birçok arkadaşının sıkıntı içinde olduğunu belirten işçi “Ailemizin yüzüne bakamaz hale geldik, çocuklarımıza mahcup oluyoruz” ifadelerini kullandı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İran'da kadınların "Beyaz Çarşambalar" eylemi okullara yayılıyor

SONRAKİ HABER

Afrin'de bomba yüklü araç saldırısı: 5 kişi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa