22 Eylül 2019 07:59

Maraş Türkoğlu Cezaevinde tutuklulara İstiklal Marşı dayatması

Maraş Türkoğlu Cezaevinde tutuklu Serhat Yıldırım, ayakta sayıma zorlandıklarını ve İstiklal Marşı okutulmaya çalışıldığını aktardı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Maraş Türkoğlu Cezaevinde tutuklu bulunan Serhat Yıldırım, 2 ay önce Tarsus 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevinden Maraş Türkoğlu Cezaevine isteği dışında sevk edildi. Hak ihlalleriyle gündeme gelen cezaevine 16 Eylül tarihinde giderek oğlunu gören baba Hamdullah Yıldırım, yaşanan şiddeti aktardı.

PSİKOLOJİK ŞİDDET

Oğluyla kapalı görüşte bir araya geldiğini dile getiren baba Yıldırım, “Bana koğuşlarda, koridorlarda gardiyanların sürekli şiddet uyguladıklarını söyledi” dedi. Koğuşlara gelen gardiyanların ayakta sayım ve İstiklal Marşı okumayı dayattıklarını ve şiddet uyguladıklarını anlatan baba Yıldırım, “Her vardiyada başka bir grup gardiyanlar siyasi tutuklulara karşı farklı politikalar sergilemekte. Bir vardiyada iyi davranan gardiyan grubu başka vardiyada şiddet uyguluyor. Siyasi tutukluların psikolojilerine de bir saldırı söz konusu” diye konuştu.

“MARAŞ FARKLI”

Tutuklu ailelerine düşman muameleleri uygulandığını kaydeden baba Yıldırım, “Aileler görüş salonuna gidene kadar 2 veya 3 farklı aramadan geçiyor. Aramanın yanı sıra aileler hakaretlere maruz kalıyor. Ben 12 Eylül’ü de yaşadım ama Maraş zulmü başka” dedi. Yıldırım, “Bize söylemediler ama koridordan getirilirken sesleri geliyordu. Ve geldiklerinde darp izleri vardı” diye aktardı. Baba Yıldırım, görüş sırasında ailelere de saldırının söz konusu olduğunu ve saldırılara karşı çıkmaları nedeniyle açık görüşün iptal edildiğini ifade etti. (Mardin/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mersinliler nükleer santral istemiyor: Hükümet halkı değil; kendini düşünüyor

SONRAKİ HABER

Helsinki stadyum inşaatında mülteci işçiler düşük ücrete çalıştırılmış!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...