22 Eylül 2019 07:29

Ergene Nehri'ndeki kirliliğe dikkat çekmek için yürüdüler

Edirne Uzunköprü’de düzenlenen Kültür, Sanat ve Tarım Festivali kapsamında Ergene Nehri kirliliğine dikkat çekmek için yürüyüş düzenlendi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Edirne Uzunköprü Belediyesinin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği Kültür, Sanat ve Tarım Festivali çeşitli etkinliklerle sürdü.

Festival kapsamında, Trakya’da kirliliğiyle gündemden düşmeyen Ergene Nehri’nin üzerindeki UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan dünyanın en uzun taş köprülerinden Uzunköprü (Ergene Köprüsü) üzerinde yürüyüş düzenlendi. Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan'ın öncülüğündeki yürüyüşe CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, çok sayıda kadın belediye başkanı ile vatandaş katıldı.

Köprü önünde toplanan kalabalık yürüyüş öncesi nehir kıyısında halay çekti. Halay sonrası kirli akan nehir kıyısında gazetecilere açıklamada bulunan Akif Hamzaçebi, “Ergene köpükler saçarak dünyanın en verimli tarım arazilerinin arasından zehirli bir şekilde akıyor. Trakya insanı, Ergene Nehri'nin temizlenmesi için yıllardır mücadele veriyor. Ancak bu mücadele Ankara'da ses bulmuş değil. Ergene temizlenmesi için konuyu Meclise elbette taşıyacağız” dedi.

'UMUTSUZ OLMAYA GEREK YOK'

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Ergene Nehri’nin temizlenmesi konusunda umutsuz olmaya gerek olmadığını belirterek, “Ergene'deki bu kirlilik, insanın ürettiği, insanın sebep olduğu kirlilik, yine insanın vesile olacağı insanları bir araya getiren ve geleceği kurmaya çalışan anlayışın vesile olacağı anlayışla temizlenecektir” diye konuştu. (Edirne/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanacak Hilal Nesin hakkında yakalama kararı

SONRAKİ HABER

Komşu yardımlarıyla alınan soba yokluktan yanmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...