18 Eylül 2019 12:33
Son Güncellenme Tarihi: 18 Eylül 2019 23:50

Trump: İran'a yaptırımların artırılması talimatı verdim, 48 saat içinde açıklanacak

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik yaptırımların artırılması için talimat verdiğini açıkladı. Daha sonra yeniden açıklama yapan Trump, yaptırımların 48 saat içinde açıklanacağını söyledi.

Görseller: Pixabay, düzenleme: Evrensel

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yönelik yaptırımların artırılması için Ticaret Bakanı Steven Mnuchin'e talimat verdiğini duyurdu.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD Ticaret Bakanı'na  İran'a yönelik yaptırımların önemli miktarda artırılması için az önce talimat verdim” ifadesini kullandı.

TRUMP: YAPTIRIMLARI 48 SAAT İÇİNDE AÇIKLAYACAĞIZ

İlerleyen saatlerde Los Angeles Uluslararası Havalimanı'nda, yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ile gazetecilere açıklamalarda bulunan Trump, “İran'a bazı çok önemli yaptırımlar ekleyeceğiz. Bunları da gelecek 48 saat içerisinde duyuracağız” dedi.

Bu duyurunun içerisinde, İran'a askeri müdahalenin de olup olmayacağına ilişkin soru üzerine Trump, “Ne olacağını göreceğiz” yanıtını verdi. Trump, “Eğer bir şey yapmamız gerekirse bunu tereddüt etmeden yaparız” ifadesini kullandı.

Trump, “İran'a askeri müdahale son seçenek. Ama masada başka seçenekler de var” diye konuştu.

POMPEO ARAMCO SALDIRISI "SAVAŞ NEDENİ" DEDİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a giderken uçakta gazetecilere açıklama yaptı. Saldırıdan İran'ın sorumlu olduğu savunan Pompeo, "Saldırıya uğrayan Suudilerdi, saldırı onların topraklarına yapıldı, bu doğrudan onları hedef alan bir savaş nedeniydi" diye konuştu.

24 Eylül'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında saldırının gündeme geleceğini söyleyen Pompeo, "New York'ta bunu konuşacağız, elbette Suudiler de gündeme getirecek." dedi.

ABD ve İran arasında uzun süredir devam eden gerilim, Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya düzenlenen saldırıların ardından artmıştı. ABD, bu saldırıların arkasında İran'ın olduğunu öne sürmüştü. (Washington/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP Antep İl örgütü: Kulp Belediyesi hukuksuzca gasbedildi

SONRAKİ HABER

Malatya'da devrilen iskeleden düşen 2 işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...