16 Eylül 2019 11:02

Diyarbakır’da kayyuma tepki 29. gününde

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına karşı başlatılan eylemler 29. gününde devam etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Diyarbakır’da kayyum atamalarına tepki 29. günü geride bıraktı. Lise caddesinde yapılan oturma eylemine gelen yurttaşlar kayyuma yönelik tepkilerini, zılgıtlar, türküler, sloganlar eşliğinde dile getirdi. Eyleme HDP milletvekilleri, il yöneticileri, Kürdistani ittifak partileri, Barış Anneleri ve kitle örgütleri katıldı.

HEP BİRLİKTE BARIŞI İNŞA EDELİM

Kurdistani ittifak adına konuşan Abdullah Bozkurt, belediyelere kayyum atanmasını adaletsizlik olarak nitelerken HDP İl binası önünde kayıp çocuklarını isteyen annelere de barışı örme çağrısında bulundu. Bozkurt, “29 gün önce 3 belediyeye kayyum atandı. Bu adaletsizliktir. Bütün inançlara çağrımızdır. Adaletsizliğe karşı sesinizi yükseltin. HDP toplumla bağını koparmaya çalışıyorlar. HDP önünde oturan annelere çağrımızdır. Gelin hep birlikte barışı inşa edelim” dedi. 

MIZRAKLI: ÇÖZÜM İÇİN GEÇ DEĞİL

Ardından yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı konuştu. İktidarın kayyum atamalarıyla halkın iradesine karşı koyamayacağını söyleyen Mızraklı, “Bütün kurumların üzerinde bir irade vardır. O irade halk iradesidir. 29 gündür kayyum atayanlar o kararın altında eziliyorlar. Eksiliyorlar. Her geçen gün dökülüyorlar. Gidecekler. Yalnız değiliz, buradaki itiraz, Edirne’den, İzmir’den, Karadeniz’den duyuluyor. Karadeniz’den, Akdeniz’den yoldaşlarımız geliyor. Bizi ablukaya aldığını düşünen zihniyet kendi çukuruna düştü” dedi.

Annelerin sesine kulak verilmesini isteyen ve bir an önce çözüm için gerekli adımların atılması gerektiğini ifade eden Mızraklı, “Analar barış istiyorlar, bu seslerini yükseltirken her yeri kullanmak istiyorlar. Bu çözüm çağrısını saygıyla hürmetle anlıyoruz. Annelerin itirazı, duruşu kimsenin maşası değildir. Sadece kayyumların gitmesiyle bu iş bitmiyor, bu ülkede demokrasiye, barışa ihtiyaç var. İktidara sesleniyorum zulmünüz baki kalmayacak, elbet hakikat ortaya çıkacak. Geçmişte ne söylediğinizi bu gün ne yaptığınızı çok iyi biliyoruz. Geç değil her zaman çözüm kapısını aralayacak bir şeyler vardır. Hepimizin barış için yapabilecekleri var, lütfen esirgemeyin” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas: Türkiye’den geçişleri endişeyle izliyoruz

SONRAKİ HABER

Cizre Belediye Eş Başkanı Mehmet Zırığ'a "retweet" soruşturması

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa