12 Eylül 2019 13:30

Evrensel’e yayınladığı ‘tekzip’ten 41 bin lira para cezası

Evrensel Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cem Şimşek hakkında ‘hakaret’ ve ‘tekzip yayınlamama’ suçlamasıyla açılan davada karar verildi.

Cem Şimşek | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Evrensel Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cem Şimşek hakkında Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan ‘hakaret’ ve ‘tekzip yayınlamamak’ suçlamalarıyla açılan davada karar açıklandı. “Albayrak, işçilere saldırı programının sinyalini verdi” başlıklı haberin konu olduğu davada mahkeme ‘hakaret’ suçlaması için beraat kararı verirken; tekzip metninin usulüne uygun yayınlanmadığını iddia ederek 41 bin 660 TL para cezasına hükmetti. Para cezası için istinaf mahkemesine itirazda bulunulacak.

‘YAYINLANAN TEKZİP’E CEZA!

Duruşmada Berat Albayrak’ın vekili söz alarak tekzip metninin usulüne uygun yayınlanmadığını iddia etti. Gönderdikleri tekzip metninin “Evrensel gazetesinin Sayın Berat Albayrak’ın gerçek dışı haberine cevabımızdır” başlığı taşıdığı ve yayınlanan metnin başlığının ise “Tekziptir” olduğunu söyleyerek ceza verilmesi gerektiğini savundu.

Evrensel Gazetesi avukatı Devrim Avcı ise bugüne kadar uygulanan usulün tüm tekzip metinlerinin “Tekziptir” başlığı ile yayınlanması olduğunu ve metnin usulüne uygun yayınlandığını vurguladı.

Duruşmada söz alarak ‘hakaret’ suçlamasına ilişkin konuşan Evrensel Gazetesi Avukatı Gamze Gökoğlu ise haberde Bakan Berat Albayrak ve İktisatçı Murat Birdal’ın açıklamalarına yer verildiğine dikkat çekti. Haberin basın özgürlüğü kapsamında olduğuna dikkat çeken Gökoğlu, hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi politikalarıyla ilgili açıklamaları üzerine Doç. Dr. Murat Birdal’ın görüşlerine yer verilen “Albayrak işçilere saldırı programının sinyalini verdi” başlıklı haber nedeniyle kişisel hiçbir değerlendirme yer almamasına rağmen 'hakaret' iddiasıyla Evrensel’e tekzip yollamıştı. Mahkeme kararı üzerine tekzip metninin yayımlanmasına rağmen Albayrak, tekzip metninin yayınlanmaması ve hakaret iddiasıyla yeni bir dava daha açmıştı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul Halk Ekmek bazı ürünlere zam yaptı, normal ekmeğe "şimdilik" zam yok

SONRAKİ HABER

Pamuk için meclise çağrı: Fiyat geçen senenin gerisinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa