10 Eylül 2019 15:08

Özgür Gündem davası: Savcı beraat kararını temyiz etti

Kapatılan Özgür Gündem’de nöbetçi yayın yönetmenliği yapan Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı’nın yargılandığı davada savcı beraat kararını temyiz etti.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Yazar Ahmet Nesin ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı ve Evrensel Yazarı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya dair İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin (ACM) verdiği beraat kararını savcı temyiz etti. 17 Temmuz’da görülen son duruşmada mahkeme tüm sanıklar yönünden beraat kararı vermişti. Savcının kararı temyiz etmesiyle dava İstanbul Bölge Adliye Mahkemesine (istinaf) kaldı. Özgür Gündem gazetesi 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmıştı.

Kararın temyiz edilmesini bianet’e değerlendiren Erol Önderoğlu “Beraat kararımızın temyiz edilmesine yargının politik işlevini göz önüne getirince şaşırmıyorum. Süreç devam ettiğinden yorum yapmayayım. Bir gazetenin varlığını sembolik düzlemde savunmak terör savunuculuğuyla bağdaştırılıyorsa , Türkiye’de ne demokrasi ne de hukuk kazanımından söz edilebilir” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kanada halkına Kaz Dağları direnişine destek olma çağrısı

SONRAKİ HABER

Suudi Arabistan: İran'ın yaptığı kanıtlanırsa savaş eylemi olarak değerlendirilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa