10 Eylül 2019 07:38
Son Güncellenme Tarihi: 10 Eylül 2019 18:35

Emniyet, İl Sağlık Müdürlüğünden kürtaj listesi istedi

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında kürtaj olan kadınların listesini İl Sağlık Müdürlüğünden istedi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında kentteki tüm kamu ve özel hastanelerde 30-40 yaş aralığında ‘polikistik over sendromu’ olup, kürtaj yaptıran kadınların listesini İl Sağlık Müdürlüğü’nden istedi. 

İVEDİ VE GİZLİ...

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden İstanbul Sağlık Müdürlüğü’ne ‘ivedi’ ve ‘gizli’ ibareleriyle 29 Ağustos’ta bir yazı gönderildi. Emniyet, ‘FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘rüşvet’ ve ‘Cumhurbaşkanı ile devlet büyüklerine hakaret’ konularından yürütülen soruşturma kapsamında 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019’da kentte kürtaj yaptıran, 30-40 yaş aralığında ve polikistik over sendromu olan kişilerin listesini İl Sağlık Müdürlüğü’nden istedi. Yazıda, şöyle denildi: “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca ilgi sayılı FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Rüşvet ve Cumhurbaşkanı ile Devlet büyüklerine hakaret konularından yürütülmekte olan soruşturma kapsamında ilimizde 01.01. 2017 ile 31.05.2019 tarihleri arasında tüm kamu ve özel hastanelerde polikistik over sendromu olup kürtaj işlemi yaptıran 30-40 yaş aralığında olan kişilerin listesini soruşturmada kullanılmak üzere ivedi olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere müdürlüğümüz görevlilerine teslim edilerek gönderilmesi hususunu; arz ederim.”

“EN GEÇ 13 EYLÜL’E KADAR GÖNDERİN”

Bunun üzerine İl Sağlık Müdürlüğü, kentteki tüm ilçe sağlık müdürlüklerine gönderdiği ‘acele’ ibareli yazı ile kamu, üniversite ve özel sağlık kuruluşlarındaki kürtaj kayıtlarının sorgulanmasını istedi ve kürtaj yaptıran kişilerin listesinin en geç 13 Eylül’e kadar gönderilmesini talep etti.

BAŞSAVCILIK: POLİKİSTİK OVER SENDROMU TEDAVİSİ GÖREN BİR KİŞİNİN TESPİTİ İÇİN

Habere ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama geldi. Açıklamada “Bir soruşturma kapsamında ihbar eden şahsa ulaşılamadığı ve soruşturmadaki bilgilerden ihbarcının 2017-2019 yılları arasında İstanbul'da ‘Polikistik Over Sendromu’ tanısıyla tedavi gördüğünün tespit edildiği anlaşıldığından, bu nedenle söz konusu tarihler arasında bu tanıyla tedavi gören şahsın tespitine yönelik bir yazının gönderildiği” kaydedildi.

KANUN NE DİYOR?

Emniyet’in istediği bilgi; sağlık ve cinsel hayata ilişkin olduğu için, ‘özel nitelikli kişisel veri’ kapsamına giriyor. Bu bilgiler mahrem olduğu için ancak belli şartlarda verilebiliyor.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU NEDİR?

Polikistik over sendromu; üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin (hormonal) bozukluklardan biri. Sendrom; kadının adet düzenini, çocuk sahibi olma yeteneğini, hormonlarını, kalbini, damarlarını ve hatta dış görünüşünü etkileyebilmekte. Kadınların yüzde 15-20’sinde gözlenebilen polikistik over sendromunun nedeni tam olarak bilinmemekte. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Nazilli'de kamyon kasasındaki boya kazanı patladı, 5 işçi yaralandı

SONRAKİ HABER

Merkez Bankası yabancı para mevduat karşılık oranlarını artırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa