06 Eylül 2019 20:24

Mem û Zîn 5 yıl aradan sonra yeniden sahneleniyor

“Mem û Zîn” Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları tarafından 5 yıl aradan sonra yarın yeniden sahneleniyor.

Fotoğraf: Amed Şehir Tiyatrosu

Paylaş

Kürt Yazar Ehmedê Xanî’nin ünlü eseri “Mem û Zîn”, Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları tarafından 5 yıl aradan sonra yeniden sahneleniyor.

MA Müzik Akademisi ve Laleş Sanat Merkezinin destekleriyle 60 kişilik bir ekip tarafından hazırlanan müzikal oyunda Mem’i Ali Tekbaş, Zîn’i Gülseven Medar canlandıracak. Kawa Nemir’in günümüz Kürtçesine uyarladığı müzikal yarın ve pazar günü Galeria İş Merkezinde izleyici karşısına çıkacak.

"SADECE BİR AŞK OYUNUNU DEĞİL KÜRT KÜLTÜRÜNÜ VE TARİHİNİ ANLATAN BİR OYUN"

Oyunda Mîr karakterini canlandıran Kemal Ulusoy’la “Mem û Zîn” müzikalini konuştuk. Kürt tarihinde Ehmedê Xanî’nin çok önemli bir yeri olduğunu söyleyen Ulusoy “Ehmedê Xanî, dönemine göre tavır koymuş, toplumsal sorunları örtülü bir şekilde dile getirmiş, siyasetle toplum arasındaki ilişkiyi sorgulamış, Kürtlerin örgütlülüğünden birlikte yaşama sorununa kadar birçok konuyu dert etmiş bir yazardır. O yüzden Mem û Zîn sadece edebi bir eser değildir. Bu nedenle bu nedenle biz bir aşk oyununu izlemeyeceğiz, biz Kürt kültürünü ve tarihini anlatan bir oyun izleyeceğiz” dedi.

"KAYYUM ATANMASI NEDENİYLE İŞ MERKEZİNDE SAHNELEMEK ZORUNDA KALDIK"

Ulusoy, oyunun Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin kültür merkezinde sahnelenmesini planladıklarını ancak kayyum atanması sonrası bir iş merkezinin içerisinde oynamak zorunda kaldıkları belirtti. Ulusoy “Oyundan vazgeçmememizin sebebi yeniden izleyicilerle buluşmak istememizdir” dedi. Oyunun sahneleyecekleri iş merkezindeki alanın tiyatroya uygun olmadığını vurgulayan Ulusoy “Bildiğimiz dört köşe bir sahne değil. Bu nedenle oyunu sahneye göre yeniden tasarladık” İfadelerini kullandı. (Diyarbakır/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Antepli veliler: İşçinin aldığı maaş 2 bin lira, okul masrafı 1500 lira

SONRAKİ HABER

İsrail seçimi çözüm olmadı: Yeniden koalisyon senaryoları gündemde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa