17 Ağustos 2019 17:24

Kemal Kılıçdaroğlu: Getirin adalet reformunu, hep birlikte çıkaralım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin il başkanlarıyla bir araya geldi; hükümete yargı reformu çağrısında bulundu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir'in Gülşehir ilçesindeki bir otelde düzenlenen CHP İl Başkanları Toplantısı'na katıldı. Seçimlerden sonra il başkanlarıyla ilk kez bir araya gelen Kılıçdaroğlu, hükümete yargı reformunun bir anca meclise getirilmesi çağrısında bulundu.

Seçimlerde halkın demokrasiden yana tavır gösterdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla mutluyuz ama asıl görev bundan sonra başlıyor” dedi. Kılıçdaroğlu, herkesin sorumluluğunun bulunduğunu ve özellikle il başkanlarının ayrı bir sorumluluk taşıdığını kaydetti.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR AN ÖNCE TAMAMLANMALI”

Marmara Depremi'nin 20. yılı olduğuna da değinen Kılıçdaroğlu, yaşanan acılardan ders çıkarılmamasını eleştirdi:
“Biz üzerimize düşen görevi yaptık mı? Bu acıdan ders çıkarttık mı? Aradan 20 yıl geçti hala İstanbul'da kentsel dönüşümü tartışıyoruz. Bu bile ülkeyi yönetenlerin geleceğe bakış açılarını gösterir. O nedenle İstanbul'da Sayın Ekrem İmamoğlu'na da ilçe belediye başkanlarımıza da büyük görevler düşüyor. Kentsel dönüşümün bir an önce tamamlanması, kaynakların bu alanlara aktarılması, 17 yıldır yapılamayan pek çok şeyin 5 yıla sığdırılması bizim ortak arzumuzdur.”

‘ADALET REFORMUNU HEP BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRELİM’

Demokrasi kültüründen yana toplumu aydınlattıklarını aktaran Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bizim daha alacağımız çok mesafe var. Dün bir yerde yaptığım konuşmada yine adalet vurgusu yaptım. Dünya siyaset tarihinin en uzun yürüyüşü Adalet Yürüyüşü'dür. Bu toplumun belleğine adaletin ne kadar değerli bir kavram olduğunu, kavramın ötesinde bir insan, bir toplum, bir devlet ve bir ülke için ne kadar değerli olduğunu anlatmaya çalıştık.”

Adalet Bakanlığının gündeme getirdiği yargı reformuna ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, “Bugün bu ülkenin hapishanelerinde suçsuz insanlar yatıyorsa bunların suçsuz olduğuna dair Cumhuriyet Başsavcılarının kararları varsa ve bu kararlara rağmen bu gazeteciler hala hapisteyse bu ülkede temel bir adalet sorunu var demektir. 'Adalet sorununu çözeceğiz, adalet reformu yapacağız.' Masum insanlar hapiste, beyler eğleniyorlar. 'Efendim, Meclis açılsın da ondan sonra adalet reformunu yapalım.' Niye Meclis açılsın da sonra yapalım. Milletvekilleri gelebilir, toplanabilir. Getirin adalet reformunu hep birlikte gerçekleştirelim. Masum insanların hapishanelerde ne işi var” ifadelerini kullandı.

‘ADALETİ SAĞLAMAK HEPİMİZİN GÖREVİ’

Adalete olan güvenin yüzde 38'lere düştüğüne dikkat çeken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Eğer bir ülkede sade bir vatandaş adalete, yani adalet dağıtan mekanizmaya güvenmiyorsa orada adalet yoktur. Peki güvenmemenin kaynağı nedir? İktidar olanların yani devleti yönetenlerin adaleti baskı altına almalarıdır. Adaletin bağımsız düşünmesini engellemeleri, önlemeleridir” dedi.

“Hakim, karar verirken 'yukarıya bakayım yukarıdaki ne söylüyor veya yukarıdakinin avukatı var, avukatına sorayım ne düşünüyor ona göre karar vereceğim' derse o ülkede adalet biter. Ve adalet bitmiştir” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Hepimizin yapması gereken büyük görevler var. Bedeli ne olursa olsun adaleti sağlamak hepimizin ortak görevi. Vatandaşın ödediği vergilerin nerelere harcandığını adalet ortamında ararsınız. Adaletin olmadığı yerde bunlar sorulamaz, sorulamıyor ama biz soracağız, mutlaka soracağız. Yargının çöktüğünü gösteren en temel olay Yüksek Seçim Kurulunun kararıydı. Bütün dünya zaten var olan sistemle dalga geçiyor, alay ediyor. Talimat gelmiş iptal edilecek ve iptal edildi. Kendi vicdanını satan, görüşünü satan, makamı veya para için satan bir kişiye yargıç denmez. Hukukun üstünlüğüne bakacak, ona göre karar alacak.” (Nevşehir/AA)

ÖNCEKİ HABER

Kimliği tespit edilen cenaze 'savcı izinde' denilerek 28 gündür morgda

SONRAKİ HABER

18. Filmekimi, 4 Ekim'de başlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa