16 Ağustos 2019 00:04

CHP Milletvekili Kasap: Murat Dağı için 19 Ağustos'da Gediz Karaağaç köyündeyiz

CHP Kütahya Milletvekili Kasap, Kaz Dağları'ndan sonra Murat Dağı'nın da altın madeni arama projelerine açılacağını belirterek, "Murat Dağı’nı altın madenine kurban etmeyeceğiz" dedi.

Fotoğraf: Özer Akdemir/Evrensel

Paylaş

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Kaz Dağları'ndan sonra Murat Dağı'nın da altın madeni arama projelerine açılacağını belirterek, “Murat Dağı’nı altın madenine kurban etmeyeceğiz” dedi.

Kasap, Kütahya’nın Gediz ilçesinde yer alan ve Gediz Havzası için büyük bir öneme sahip olan Murat Dağı’nda Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yeğeni Bahattin Özal'ın sahibi olduğu Odaş Enerji'ye bağlı Anadolu Export Maden şirketi tarafından yapılması planlanan altın madeni çıkarılması işinin 08.05.2019 tarihinde Çevresel Etki Değerlendirmesi “ÇED” olumlu kararı verilerek onaylandığını belirterek, bu karara göz yumulursa Gediz havzasının yok olacağını söyledi.

Kasap, Murat Dağı'nda altın madeni projesine verilen "ÇED olumlu" raporunun ardından yürütmenin durdurulması için 60'a yakın kurum ve kişinin dava açtığını ve ilgili dava kapsamında bilirkişinin, 19 Ağustos tarihinde bölgeye keşfe geleceğini hatırlatarak, tüm yaşam alanı savunucularını 19 Ağustos tarihinde Murat Dağı’na çağırdı.

"19 AĞUSTOS'TA GEDİZ'DEYİZ"

Murat Dağı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazılı soru önergesi verdiğini ancak hala cevap alamadığını belirten Kasap şunları söyledi:

"Murat Dağı’nda siyanürle altın madeni çıkarılması gibi bir kararı kabul etmemiz mümkün değil. Gediz Havzasının geleceğinin yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Murat Dağı’nda gerçekleşen termal turizmin yok olmasına, bölgede yaşayan insanların sağlığının bozulmasına, çevremizin kirlenmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bu amaçla Murat Dağı'nın altın madenine açılmaması için yürütmenin durdurulması amacıyla 19 Ağustos tarihinde bilirkişi bölgeye keşfe gelecek! 19 Ağustos'ta tüm doğa savunucularını Gediz Karaağaç köyüne bekliyorum." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çayıralanlılar bal festivalinde buluşuyor

SONRAKİ HABER

32 yıldır sakız satarak geçinmeye çalışıyor: Eskiden eve ekmek götürebiliyordum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...