18 Ekim 2012 15:43

Bilge köyü katliamı davası görüldü

Bilge köyünde 2009'un Mayıs ayında 7'si çocuk 44 kişinin öldürülmesine ilişken açılan ve Yargıtay tarafından bozulan davanın yeniden görüşülmesine Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.  Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 4 Mayıs 2009 tarihinde

Bilge köyü katliamı davası görüldü

Paylaş

Bilge köyünde 2009'un Mayıs ayında 7'si çocuk 44 kişinin öldürülmesine ilişken açılan ve Yargıtay tarafından bozulan davanın yeniden görüşülmesine Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. 
 
Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 4 Mayıs 2009 tarihinde 7'si çocuk 44 kişinin öldürülmesi ve 3 kişinin yaralanması ile sonuçlanan ve Yargıtay tarafından bozulan davanın duruşması Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya bazı sanıklar ile sanık avukatları katıldı. Yargıtay'ın bozma kararından sonra yapılan ilk duruşmada ifade veren Mehmet Çelebi, 2011 yılı Ocak ayında boşandığı eşi F.Ç. ile öldürdüğü Fesih Çelebi'nin ilişkisi olduğunu iddia ederek, ‘10 çocuğumun en az 7'si Fesih Çelebi'den çıkacak. Ben bu olayı namus için yaptım’ demiş ve Çelebi'nin sözleri üzerine mahkeme Ankara Adli Tıp Kurumu'nda bulunan ve olayın hemen ardından alınan kan örneklerinden DNA testi yapılmasını istemişti. Ancak Adli Tıp Kurumu, öldürülen Fesih Çelebi'den alınan kan örneğinin 3 yıl süre geçmiş olması ve bu süre içerisinde herhangi bir istemde bulunulmamış olması nedeniyle mevzuat gereği imha edildiği bildirdi. Bunun üzerine mahkemede DNA testi yapılması için Fesih Çelebi'nin mezarının açılıp, kemik ve diş örneklerinin alınmasına karar verdi.
 
Fesih Çelebi'nin Bilge Köyü'ndeki mezarı 19 Eylül günü mahkemenin kararı doğrultusunda açılarak, diş ve kemik örnekleri alınıp Ankara ATK'ya gönderildi. Burada katliamın planlayıcısı ve baş sanığı olan ‘Şıh Mehmet’ lakaplı Mehmet Çelebi'nin 10 çocuğunun kan örnekleri karşılaştırılıp, DNA testi yapılarak mahkemeye gönderildi. Adli Tıp Kurumu sonuçlarına göre Mehmet Çelebi'nin 10 çocuğundan biri olan B.Ç.'nin babasının öldürülen Fesih Çelebi olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Çelebi'nin avukatları ise katliamın ‘namus’ yüzünden yapıldığını ileri sürdü. Mahkeme, duruşmayı Kasım ayına erteledi. (Çorum/DİHA)
ÖNCEKİ HABER

Bir de DHL işçisinden dinleyin!

SONRAKİ HABER

Mersin'de işçi servisi devrildi: 6 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa