06 Ağustos 2019 20:59

CHP’li Ünal Çeviköz: Fırat’ın doğusu için barışçıl yaklaşım gerekiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, hükümetin gündeme getirdiği Fırat’ın doğusuna operasyon sinyaliyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Çeviköz, hükümetin Suriye politikasının faturasının giderek kabardığını, bu sorunun çözümü için mutlaka adım atılması gerektiğini söyledi. Astana ve Soçi zirvelerinde alınan kararların yerine getirilmediğini kaydeden Çeviköz, “İdlib’de herhangi bir çatışmanın Birleşmiş Milletlere göre 3 milyonun üzerinde sığınmacının Türkiye’ye akın etmesine yol açacağı ileri sürülmektedir” dedi.

Türkiye’nin Suriye iç savaşının başladığı 2011 yılından bu yana tarihinin en kapsamlı göç hareketiyle karşı karşıya kaldığını kaydeden Çeviköz, “İktidarın belirli dönemlerde uyguladığı açık kapı politikasının sonucu olarak en fazla sayıda Suriyeli sığınmacı barındıran ülke Türkiye’dir” dedi.

‘GÖRÜŞMELERİ ÖNEMSİYORUZ’

Çeviköz, Suriye’nin kuzeyinde tesis edilmesi planlanan ‘güvenli bölge’ye yönelik ABD’li askeri yetkililer ile yapılan görüşmeleri önemsediklerini kaydederek, “Bu görüşmeleri önemsiyoruz ve bu görüşmelerden mutlaka bir sonuç alınması gerektiği düşüncesindeyiz. Sonuç alınana kadar da diyaloğun ve görüşmelerin önemini özellikle vurguluyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin güvenliği ile ilgili her konunun CHP tarafından önemsendiğini söyleyen Çeviköz, “Fırat’ın doğusu konusu Türkiye’nin güvenliği meselesidir, bunu elbette kabul ediyoruz. Ancak, Fırat’ın doğusu ile ilgili sorunun çözümü için alternatifler olduğunu ve bu alternatiflerin başında da barışçı yaklaşımın ve diyaloğun geldiğini düşünüyoruz. CHP’nin sorunlara yaklaşımı daima barışçıldır. Atatürk’ten ilham aldığımızı özellikle vurgulamak isterim” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

HDP'li Ömer Gergerlioğlu, Emek Partisi'ni ziyaret etti

SONRAKİ HABER

DEÜ GSF öğrencilerinin basın açıklaması polisler tarafından engellendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa