10 Temmuz 2019 08:47
Son Güncellenme Tarihi: 10 Temmuz 2019 22:21

Ali İsmail Korkmaz, mezarı başında anıldı

Eskişehir’deki Gezi eylemleri sırasında tekmelenerek katledilen Ali İsmail Korkmaz mezarı başında anıldı.

Fotoğraf: İbrahim Karaçay/DHA

Paylaş

Eskişehir'de altı yıl önce Gezi Parkı eylemlerinde darbedilen ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, memleketi Hatay'da mezarı başında anıldı.

Merkez Antakya ilçesi Ekinci Asri Mezarlığı'nda gerçekleştirilen anma programına Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz, ağabeyi Gürkan Korkmaz ile Hatay'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in annesi Hatice Cömert, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı. Anma etkinliğine katılanlar da Ali İsmail Korkmaz'ın mezarına çiçek ve reyhan bıraktı.

Baba Şahap Korkmaz, burada yaptığı konuşmada acı ve zor günlerinde yanlarında olan herkese teşekkür ederek, canlarını yakanların kendi yüreklerinde de aynı acıyı yaşamalarını temenni etti.

Ali İsmail'in ağabeyi Gürkan Korkmaz ise kardeşi Ali İsmail'in aralarından ayrılışının altıncı yılında onu ölüm şekliyle değil hayattayken yapmak istediklerini yaparak ve yeni bir hikaye başlatarak andıklarını belirtti.

Ali İsmail'in adını yaşatmak adına vakıf kurduklarını ifade eden Gürkan Korkmaz, gençlerin eğitim, sanatsal, kültürel projelerine destek olduklarını kaydetti.

AMFİ TİYATRO'DA ANMA ETKİNLİĞİ

Saat 20:00’de ise Sümerler Amfi Tiyatro’da anma gecesi başladı.

Etkinlikte anne Emel Korkmaz'ın konuşmasına sloganlarlaa eşlik edildi, dakikalarca alkışlandı.

Gece ALİKEV Müzik Topluluğu ile Moğollar'ın seslendirdiği şarkılarla devam etti.

(HABER MERKEZİ)


ALİ İSMAİL’İN ANNESİ EMEL KORKMAZ VE BERKİN ELVAN’IN ANNESİ GÜLSÜM ELVAN EVRENSEL’E KONUŞTU

Can Deniz ERALDEMİR
İstanbul

Gezi Parkı eylemleri sırasında Eskişehir’de polisler tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz, ölümünün altıncı yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı. Anma etkinliklerinden, Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz ve Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan Evrensel’e konuştu.

Emel Korkmaz, “Gezi çok güzel başlayan bir hareketti. İnsanların ‘Yeter artık bizim özgürlüklerimiz kısıtlanmasın’ diyerek sokağa çıktığı bir hareketti. Ama maalesef bizim bu süreçte canımız yandı, canlarımız bizden alındı. Biz evlatlarımızı kaybettik ama binlerce evlat kazandık. Yani böyle bir umut doğdu, birlik oldu. İnsanlar çocuklarımızı gerçekten sahiplendiler. Bugün Aliş’imin kaybının altıncı yılı olacak. Ve hâlâ evlatlarımız anılıyorsa, onlar için bir şeyler yapılıyorsa Gezi umut olmaya devam ediyor demektir” dedi.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise, “Gezi’de insanlar açlığı öğrendi, tokluğu öğrendi. Gezi’de dostluğu öğrendiler, kardeşliği öğrendiler. Çünkü birleşim öyle bir birleşim. Kimse demedi ki, bu Alevi’dir Kürt’tür, Türk’tür diye. Gezi’yi yargılayarak bence korkutmaya çalışıyorlar ama olmadı. Ne yaparlarsa yapsınlar artık bu birleşme halı dağıtılamaz. Yeri geldiğinde tekrar birleşilir. Gezi umuttu. Emel Anne’nin (Korkmaz) dediği gibi en acısını biz yaşadık. Ama dışarı çıktığımızda milyonlar anne deyip sarılıyor. Biraz yüreğimizdeki acı hafifliyor. Bu çocuklar yapacaklar bir şeyler eminim. Biz bu çocukları görünce daha da umutlu oluyoruz” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu: Dünyada işçi hakları ayaklar altında

SONRAKİ HABER

Lübnan'da protestolarda yaralanan kişinin ölümü eylemleri yeniden başlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...