09 Temmuz 2019 14:34

10 Ekim Katliamı’nda oğlunu kaybeden babaya Erdoğan’a hakaretten hapis cezası!

10 Ekim Ankara Katliamı'nda oğlu Güney Doğan’ı kaybeden Mustafa Doğan'a Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla 10 ay hapis cezası verildi.

Ailesi ve arkadaşları, 10 Ekim Katliamı'nda hayatını kaybeden Güney Doğan’ın doğum gününü kutladı (Fotoğraf: Evrensel)

Paylaş

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren Güney Doğan’ın babası Mustafa Doğan hakkında açılan “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davasının ilk duruşması görüldü. Mahkeme, baba Mustafa Doğan'a 1 yıl hapis cezası verdi ardından cezanın 10 aya düşürülmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Mezopotamya Ajansının haberine göre Ankara Batı Adliyesi 8'inci Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Mustafa Doğan ve avukatı Atiye Arıkan hazır bulundu.

Kimlik tespiti ardından iddianamenin okunmasıyla başlayan duruşmada baba Doğan savunma yaptı. Baba Doğan olayın üzerinden zaman geçtiğini ve hatırlamadığını belirterek daha önce verdiği beyanın okunmasını istedi.

"ÜZÜNTÜLÜ BİR BABA OLARAK…"

Soruşturma aşamasında 11 Eylül 2018 tarihinde verdiği beyan okunması ardından baba Doğan, “Orada öyle bir söz söyleyip söylemediğimi hatırlamıyorum. Ben olayda oğlunu kaybetmiş üzüntülü bir baba olarak duruşma çıkışındaki haleti ruhiyemin dikkate alınmasını talep ediyorum. Suçsuzum, beraatımı istiyorum” dedi.

TANIK: BABA ÜZÜNTÜLÜ VE ACILIYDI

Mahkeme heyeti sonrasında Doğan’ın duruşmaya getirdiği tanık Mustafa Özdağ’ı dinledi. Mustafa Özdağ da ifadesinde olay günü duruşmadan baba Doğan ile birlikte çıktığını belirtti. Doğan’ın evladını kaybetmenin acısıyla ve adaletin yerini bulmamasının üzüntüsü içerisinde olduğunu aktaran Özdağ, “Bu sırada neler söylendiğini duymadım. Ama Mustafa’nın üzüntü ve gerginliğe daha fazla dayanamayıp bayıldığını gördüm. Tedavi için ambulans getirdik” dedi.

AVUKAT: SİYASİLERİN KATLANMASI GEREKİYOR

Söz alan Doğan’ın avukatı Atiye Arıkan da tanık ve sanık beyanlarına katıldığını belirterek “Atılı suçun unsurları oluşmamıştır. Sunmuş olduğumuz emsal kararlarda da görüldüğü üzere sözler söylenmiş olsa dahi, eleştiri mahiyetinde olup siyasilerin katlanması gerekir. Cumhurbaşkanı makamına yönelik bir söz, söz konusu değildir. Sanığın beraatını istiyorum” diye savunma yaptı.

HÜKMÜN AÇIKLANMASI GERİ BIRAKILDI

Mahkemenin kararı ise şöyle:

“Sanığın Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediğinin sabit görüldüğünden eylemine uyan TCK 299/1 maddesi uyarınca sanığın kişiliği, suçun işlenişi şekli, ısrarı, sebebi ve kullanılan sözlerin ağırlığı, kastın yoğunluğu nazara alınarak 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, sanığın samimi savunmaları, nedameti lehine değerlendirilerek cezasının 6’da 1 oranında indirilmesiyle cezanın 10 aya düşürülmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar olunur.”

BABA DOĞAN: TEK ADAMIN YASALAR VE YARGIÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ GÖZLER ÖNÜNDE

Dava sonrası Evrensel'e konuşan baba Mustafa Doğan verilen cezaya tepki göstererek şunları söyledi:

"Bu ülkede yasaların, kanunların kimler tarafından yönlendirildiği gözler önünde. Tek adam iktidarının olduğu süreçte yargıçların nasıl bir karar vereceği malumdu. Tek adamın yasalar ve yargıçlar üzerindeki etkisi gözler önündedir. Demokratik bir ülke olsaydı, demokratik bir yargılama olsaydı 10 ay hapis cezası ile karşı karşıya kalmayacaktım. 10 ay hapis cezası vereceksiniz, bunun dışında denetimli serbestlik uygulacaksınız. 5 yıl boyunca herhangi bir etkinlik ve eylemde görülmeyeceğim şeklinde beni hapsedeceksiniz. Dünyada bunun bir örneği yok. Demokrasinin, insan haklarının olmadığı göz önündedir. Ben acımı anlatsam bile karşıdaki gurüh acımı mümkün değil anlayamaz. Bu ülkenin en iyi üniversitesinde okuyan oğlumu kaybetmişim. Benim daha söyleyecek neyim olabilir ki? Yaptığım eleştiriydi, bunu nasıl hakaret sayıyorlar, bunu da anlamak mümkün değil." (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hakkari'de 2 asker yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Emekliler yüzde 5 zamma tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...