29 Haziran 2019 09:49

LGS tercihleri nasıl yapılacak? 2019 LGS tercih robotu ve 2018 taban puanları

LGS kapsamında öğrenci alacak okulların kontenjanları ile 2018'deki yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimlerine göre tercih robotu yayımlandı.

Görsel: Pixabay

Paylaş

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimleri açıklandı.
2019 yılı ortaöğretim kurumları kontenjan tabloları ile tercihlerde rehberlik etmek üzere illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayıları da paylaşıldı. Öğrenciler kendi yüzdelik dilimlerini okulların geçen yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri ile karşılaştırarak tercih edecekleri okullar hakkında fikir edinebilecek.
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenciler için tercih rehberleri ile birlikte bu yıl ilk kez bir tercih robotu da hazırladı. Tercih robotu, tüm veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerinin kullanımına açıldı.
Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke genelinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebilecek.
Robotta okul türleri, il, ilçe ve 2018'e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabilecek.
Tarama sonunda oluşan listelerde merkezi sınav puanı ile öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının tercih kodu, okul adı, türü, öğretim süresi, öğretim şekli, pansiyon durumu, yabancı dili, kontenjanı, adresi, 2018 yılı en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimlerine ulaşılabiliyor.  
Yerel yerleştirme ile öğrenci alan ortaöğretim kurumları için hazırlanan tercih rehberinde ise öğrenci TC kimlik ve okul numaraları ile öğrencinin kayıt bölgesindeki okullar listeleniyor.
Listelerde her bir okulun tercih kodu, okul adı, türü, öğretim süresi, öğretim şekli, pansiyon durumu, yabancı dili, kayıt alanı, kontenjanı ve adres bilgilerine ulaşılabiliyor.

2019 Yerel Yerleştirme Tercih Rehberi için tıklayın
2019 Yılı Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Tercih Rehberi için tıklayın

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Eskişehir Alpu Ovası termik santral projesinin ihalesi iptal edildi

SONRAKİ HABER

Rusya şimdi de Türkiye'ye savaş uçağı satmak istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa