25 Haziran 2019 16:27

14 yaşındaki çocuk LGS sonucu yüzünden intihar etti

Kocaeli Derince’de, 14 yaşındaki bir çocuğun LGS sonuçları açıklandıktan sonra babasıyla kavga ettiği, kavganın ardından çocuğun 4. kattan atladığı iddia edildi.

ARŞİV | Fotoğraf: Eylem Nazlıer/EVRENSEL

Paylaş

Kocaeli'nin Derince ilçesinde, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarının ardından babasıyla tartıştığı iddia edilen 14 yaşındaki Y.F.M, 4. kattan atlayarak hayatına son verdi.

Derince'nin Yenikent Mahallesi'nde önceki gün saat 20.00 sıralarında meydana gelen olayda Y.F.M. isimli öğrenci, açıklanan LGS sonuçlarının ardından iddiaya göre babasıyla tartıştı. Tartışmanın ardından balkona doğru yönelen Y.F.M, 6 katlı apartmanın 4'üncü katından atlayarak intihar etti. Ağır yaralandığı öğrenilen Y.F.M, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırdı. Burada tedaviye alınan Y.F.M, kurtarılamadı.

EMEP: EĞİTİM SİSTEMİNİ BU HALE GETİRENLER BİZİ YÖNETENLERDİR

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü ise yaşanan olaya dair açıklama yaptı. Artık çocukların geleceğinin karartılmaması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, eğitim sisteminin ve müfredatın çocukların geleceği ve ihtiyacı gözetilerek düzenlenmesinin gerektiği belirtildi.

"Y.F.M, henüz 14 yaşında. Önceki gün açıklanan LGS sınav sonuçları sonrası babasıyla tartışma yaşıyor ve oturdukları binanın 4. katından atlayarak intihar ediyor. Y.F.M, artık aramızda değil. Üstelik kentimizde yaşanan bu acı olay ne ilkti ne de son olacak. Farkında mısınız? Çocuklarımız yap boza dönüştürülmüş eğitim sisteminin kurbanı oluyor” denilen açıklamada, “Her yıl milyonlarca öğrenci lise ve üniversite geçiş sınavı için harıl harıl ter döküyor. Çocuklarımızın geleceği için dershanelere, temel liselere, kurslara tonla para harcıyoruz. Yetiyor mu yetmiyor? Yetmiyor çünkü bu sistem adil değil, parası olanla parası olmayanın, dershaneye gidenle gitmeyenin yarıştırıldığı bir sistem adil olabilir mi?” ifadeleri kullanıldı.

“Başarısızlık sadece çocuklarımızın suçu mu? Yoksa eğitim sistemini bu hale getiren bizi yönetenlerin suçu mu?” diye sorulan açıklamada, “AKP hükümeti 17 yılda 15 kez müfredat değişikliği yaptı. 4+4+4 sistemini bütün itirazlara rağmen getirirken şimdi bir çırpıda kaldırıyor. Hatırlayalım TEOG bir gecede dönemin ortasında kaldırılmıştı. Her yıl sınav sistemleri, sınavların isimleri bile değiştiriliyor. Okullarda verilen eğitimin içi boşaltılıyor. Bilimsellikten uzak, en temel bilgilerin bile verilmediği bu eğitim sisteminde çocuklarımızın at gibi yarıştırılmasına tanıklık ediyoruz. Eğitim sistemini bu hale getirenler; kendi çocuklarını en iyi özel okullarda okutan, yurt dışında eğitimini sağlayan, bizlerin vergileriyle gemi filoları, şirket sahibi yapan bizi yönetenlerdir” ifadeleri yer aldı.

EMEP taleplerini şöyle sıraladı:

  • Artık yeter çocuklarımızın geleceğini karartmayın
  • Sınavlar kaldırılsın, hayat çocuklarımıza kalsın
  • Eğitim sistemi, müfredatlar çocuklarımızın ihtiyaçlarını gözeterek düzenlensin (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Okul müdürü parayla devamsızlık silme iddiasıyla açığa alındı

SONRAKİ HABER

Oyun Yazarı Tuncer Cücenoğlu yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa