15 Haziran 2019 12:08

Hamile olan tutuklu kadının cezaevindeki ihmal sonucu bebeğini düşürdüğü iddiası

Bandırma Cezaevinde tutuklu bulunan Gülden Aşık adlı hamile kadının, cezaevi yönetimine pek çok kez başvurmasına rağmen yönetimin ihmali sebebiyle bebeğini düşürdüğü iddia edildi.

Fotoğraf: Flickr

Paylaş

Bandırma’da Cezaevinde tutuklu bulunan Gülden Aşık isimli kadının, cezaevi yönetiminin ihmalleri sonucu karnındaki bebeği kaybettiği iddia edildi. 

Gazete Fersude'den Hayri Tunç'un haberine göre, Bandırma'da gözaltına alınan 3 çocuk annesi ve gebe olan Gülden Aşık, tutuklandıktan sonra ihmaller nedeniyle bebeğini kaybetti. Haberde, Gülden Aşık'ın 16 Mayıs günü cezaevindeki hücresinde bayıldığı ve revire götürülmediği  belirtilirken 18 Mayıs günü yine revire çıkmak için dilekçe yazmasına rağmen ancak 30 Mayıs günü götürüldüğü bilgisi yer aldı. Aşık'ın bu zaman zarfı içerisinde yemek yiyemediğini ailesine ilettiği ve cezaevi idaresiyle durumunu çok kez paylaştığı bilgisi yer aldı.

30 Mayıs’ta revir doktorunun Gülden Aşık'a 9 haftalık hamile olduğunu söylediği ve Aşık’ın bu olaydan bir gün sonra hastaneye sevkinin  yapıldığı belirtiliyor. Hastanede yapılan incelemede ise Gülden Aşık’ın bebeğinin anne karnında öldüğü ve kürtajla alındığı belirtiliyor..

Olayla ilgili Tutsak Bebekler adlı Twitter hesabı paylaşım yaptı. Hesabın paylaşımında "Üç çocuk annesi Gülden Aşık, hamileyken gözaltına alınıp tutuklanarak Bandırma T tipi Cezaevi'ne gönderildi. Cezaevi yönetiminin 'ihmalleri' sebebiyle 8 haftalık bebeğini kaybetti. Bandırma M tipi ezaevinde Gülşah hanım, 16 Mayısta bir akşam vakti bayılıyor. Hastaneye gitmeye takati bile yok. 18 Mayısta revir talepli dilekçe gönderiyor. Şikayetlerini, cezaevinde yemekleri yiyemediğini telefonda ve görüşlerde ailesine aktarıyor. Revir için dilekçe yazdığını ve çağrılmayı beklediğini ailesine de söylüyor. Beklediği çağrılma olmayınca 27 Mayısta bir dilekçe daha gönderiyor. 28 Mayıs' taki kapalı görüşte bu durumu ailesiyle paylaşıyor. 30 Mayıs günü revire çağrılıyor. Burada yapılan muayenede 9 haftalık hamile olduğunu öğreniyor. 31 Mayısta sevk ile hastaneye götürülüyor. Hastahanede doktorların muayene ve incelemelerinde bebeğin kalp atışının olmadığı, kürtaj ile alınması gerektiği söyleniyor. Kendisini muayene eden doktor, cezaevi görevlilerine "akarı kokarı getiriyorsunuz da bu kadını bu zamana kadar niye beklettiniz" diyor. 1 Haziran'da kürtaj ile bebek alınıyor. Gülden hanım operasyon sonrası hastahane koridorunda narkozun da etkisiyle "bebeğimi öldürdüler" diye sayıklıyarak hastahanedeki müşahede odasına götürülüyor. 10, 9 ve 6 yaşlarında üç çocuğu bulunan Gülden hanım 2 Haziranda taburcu edilip cezaevine gönderiliyor" ifadeleri yer aldı.

HDP 26. Dönem Milletvekili Mehmet Ali Aslan da olayla ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Aslan, "Anne karnındaki bebeğin ölümüne sebeb oldular. GÜLDEN AŞIK hamileyken tutuklanarak Bandırma T tipi Cezaevi'ne gönderildi. Revir, muayene taleplerini dikkate almayan cezaevi yönetiminin ihmalleri sebebiyle 8 haftalık bebek anne karnında öldü" ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hindistan'da 7 işçi otelin kanalizasyon tankında zehirlenerek öldü

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa