13 Haziran 2019 12:28

Frida Kahlo'nun bilinen tek ses kaydı Meksika'da bulunmuş olabilir

Frida Kahlo'nun bilinen tek ses kaydı olduğu düşünülen bir kayda ulaşıldı. Eğer doğrulanırsa Kahlo'ya ait olan ilk ve tek ses kaydı olacak.

Ressam Frida Kahlo | Fotoğraf: Guillermo Kahlo (1932)

Paylaş

Meksikalı Ressam Frida Kahlo'nun bilinen tek ses kaydı olduğuna inanılan bir kayda ulaşıldığı iddia edildi.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Meksika'nın Ulusal Ses Kütüphanesinde bulunan kaydın, 1955 yılında yayınlanan El Bachiller radyo programının pilot bölümünden alındığı düşünülüyor. Frida Kahlo'nun 1954'te yaşamını yitirmesinden bir yıl sonra yayınlanan programda, Kahlo'nun eşi Ressam Diego Rivera'nun bir portresi çiziliyor. Kayıtta Frida Kahlo olduğu düşünülen kişi, sanatçının eşi için kendi yazdığı "Diego'nun Portresi" isimli denemeden bir kısmı okuyor.

Fransız haber ajansı AFP'nin çevirisine göre kayıttaki kişi şunları söylüyor:

"(Diego) Arkadaş canlısı bir yüzü ve hüzünlü bakışları olan dev, muazzam bir çocuktu. Koyu, karanlık, fazlasıyla zeki ve büyük gözleri nadiren yerinde dururdu. Göz bebekleri bir kurbağanınki gibi kabarık ve çıkık göz kapaklarından neredeyse dışarı çıkardı. Gözleri, bakışlarının daha büyük bir görsel alanı içine almasını sağlardı - sanki büyük mekanlar ve kalabalıkların ressamı için yaratılmışlar gibi..."

İDDİA DOĞRULANIRSA İLK VE TEK SES KAYDI OLABİLİR

Meksika Kültür Bakanı Alejandra Frausto, gelişmeyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Frausto, yetkililerin hâlâ kaydın Frida'ya ait olup olmadığını incelediğini söyledi. Eğer doğrulanırsa, Frida'nın ilk ve tek ses kaydı memleketi Meksika'nın tozlu arşivinden çıkmış olacak.

Meksika Ulusal Ses Kütüphanesinin Direktörü Pável Granados, düzenlediği basın toplantısında ziyaretçilerin en çok Frida Kahlo'nun sesini merak ettiğini söyledi. Granados, "Frida'nın sesi hep bir gizem, bitmek bilmeyen bir arayış olarak kaldı" diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Manisa Salihli'de JES şirketi çiftçinin yolunu kapattı

SONRAKİ HABER

Suruç Belediye Eş Başkanı Hatice Çevik tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa