12 Haziran 2019 17:32

Fitch: S-400 riski net

Fitch, S-400 tartışmalarına ilişkin raporda, ABD’nin Türkiye’ye dönük uygulayacağı yaptırımların TL üzerinde ciddi etki yaratacağını duyurdu.

Fotoğraf: Gideon Benari/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ekonomisi üzerinde herhangi bir Amerikan yaptırımının TL üzerinde ciddi etki yaratacağının altını çizdi.

Fitch’ten gelen açıklamada “ABD’nin S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yatırım uygulaması konusunda net bir risk var” ifadesi kullanıldı.

TÜRKİYE EKONOMİSİ DARALACAK

Fitch daha önceki raporlarında da dile getirdiği gibi Türkiye ekonomisine dair daralma beklentilerini yineledi.

Fitch’de gelişmekte olan Avrupa Ülkeleri bölümünün başında olan Paul Gamble ile yapılan görüşmede Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde negatif bir büyüme görüleceği beklentisine ek olarak bu yıl için büyüme beklentilerinin de yüzde 1.1’lik bir daralma yönünde olduğu dile getirildi.

Türkiye’nin ABD ile ilişkilerini yakından takip ettiklerini dile getiren Gamble, “2010’den bu yana ilk kez kamu bütçe açığının GSYH’ye oranının yüzde 3’ü aşmasını bekliyoruz. Türk bankalarının kredi görünümleri negatif bu kredi profillerine yönelik riskleri, faaliyet ortamındaki zorlukları yansıtıyor” dedi.

“Cari işlemler açığında daralmanın TCMB’nin döviz rezervlerine artış yönünde yansıması yok. Türk ekonomisinin 2019’da yüzde 1.1 daralmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

BATIK KREDİLER ORANI KÖTÜLEŞEBİLİR

Kamu bankalarına sermaye desteğinde bulunulmasının Ankara’nın finansal sektörü destekleyeceğini gösterdiğini belirten Gamble bu durumun olası bir not indirimi riskini düşürdüğünü söyledi. Ancak yine de bankacılık sektörü için geçtiğimiz yıllara kıyasla daha zayıf bir büyüme beklediklerini de işaret etti.

Merkez Bankası’nın brüt ve net rezervleri arasında fark bir problem olmadığını ifade eden Gamble, “Eğer TCMB rezervleri kurlara müdahale için kullanır ise bir problem olur.” diye konuştu. Ve batık kredi oranlarının Türk bankaları için kötüleşmesini öngördüklerini de ekledi.

EKONOMİ KISA SÜREDE TEMPO KAZANMAYACAK

Fitch raporunda, 23 Haziran İstanbul seçimlerinin ardından uzun bir seçimsiz döneme girileceği hatırlatıldı ve seçimlerden sonra hükümetin ekonomik programının uygulamaya konmasının izleneceği vurgulandı: “2020-21’e kadar büyümenin trend seviyesine geri dönmesini beklemiyoruz. Seçimlerden sonra hükümetin ekonomik programının uygulamaya konmasını izleyeceğiz.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

O ‘ham istihbarat’ bir bakana dair olsaydı böyle mi davranırdınız?

SONRAKİ HABER

Bolu Belediyesi işçilerinin yürüyüşü 3. gününde sürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...