11 Haziran 2019 18:46

İnşaat telinden heykel sergisi

Habibe Daşğın’ın inşaatlarda kullanılan telden yaptığı portrelerden oluşan sergisi A4 Atölyesi’nde açıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Habibe Daşğın’ın inşaatlarda kullanılan bağlama telinden yaptığı portrelerden oluşan sergisi A4 Atölyesi’nde açıldı. Serginin oluşma sürecini anlatan Daşğın “Çukurova Üniversitesi’nde İlahiyat ile Güzel Sanatlar Fakültesi aynı bina içindeydi. Arada Güzel Sanatlar Fakültesi’ne neler yapıyorlar, ne çalışıyorlar diye gidip bakıyordum. Öğrencilik bittikten sonra Diyarbakır’a atandım. Gelir gelmez resim kursuna başladım. 2011’den beri resim üzerine düzenli olarak çalışıyorum. 2017’de Heykeltraş Seywan Saediyan ile tanıştım. Bana ‘heykel yapmayı dene’ demesi üzerine, denedim ve güzel şeyler çıktı.” dedi.

‘OKULDAN ÇIKIP ATÖLYEYE GEÇİYORUM’

Her okul çıkışında kendi atölyesinde çalışmalarına devam ettiğini belirten Daşğın, “Okuldan çıkıp atölyeye geçiyorum. Daha yoğun daha dikkatli çalışmaya başladım. En az çalıştığım vakit 6 saat. Atölyenin varlığı bende bu işi bir üst seviyeye taşıma duygusu yarattı. Kendimi geliştirmek açısından. Sergideki çalışmalar 7 ay sürdü. Başlar başlamaz kafanızda bir şeyler oluşuyor ama buna cesaret edemiyorsunuz. Sonra ortaya bir şeyler çıktıkça daha güçlü bir istek oluşuyor, dile getiriyorsunuz.” ifadelerini kulandı.

‘RESİMLE HEYKELİ BİRLEŞTİRDİM’

Sergisinde resimle heykelin yan yana geldiğini ifade eden Daşğın “Önceleri alçı, kil çalıştım. Tel ile çalışmaya materyal arayışından kaynaklı başladım. Telle çalışmanın zor yanları var. Bir portreyi çizmek zordur. Onu tellerle 3 boyutlu yapmak daha da zordur. Telle heykel yaptığınızda aynı zamanda bir çizim gibi gösteriyor. Bu nedenlerle sergide resimle heykeli birleştirmek istedim.” şeklinde konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Karaburun Kent Konseyi: Balık çiftliklerinin taşınması iptal edilsin

SONRAKİ HABER

Koç’la Petrol-İş arasında bir görüşme daha yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...