29 Mayıs 2019 13:02
Son Güncellenme Tarihi: 31 Mayıs 2019 17:04

Kitabında çocuk istismarı ifadeleri olan yazar ve yayıncı hakkında hapis istemi

Abdullah Şevki'nin yazdığı Zümrüt Apartmanı adlı kitapta çocuk istismarına detaylarıyla yer veren ifadeler büyük tepki topladı. Kitabın yazarı ve yayıncısı hakkında hapis istemiyle dava açıldı.

Çocuğa yönelik cinsel istismar ifadelerinin yer aldığı Zümrüt Apartmanı kitabının kapağı.

Paylaş

İçerisinde çocuk istismarı ifadeleri bulunan "Zümrüt Apartmanı" adlı kitabın yazarı Abdullah Şevki Yurtvermez hakkında "müstehcenlik" suçlamasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar, kitabı basan yayınevi sahibi Alaattin Topçu hakkında da "müstehcen yayın yapmak" suçlamasıyla 6 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Kurgu Kültür Merkezi Yayınları etiketiyle basılan ve Abdullah Şevki'nin yazdığı "Zümrüt Apartmanı" adlı kitapatki çocuk istismarı ifadeleri içeren satırlar tepki çekti. Demirören Haber Ajansının verdiği bilgiye göre kitabın yazarı Abdullah Şevki Yurtvermez ve yayınevi sahibi Alaattin Topçu hakkında hapis istemi ile dava açıldı. Yazar Abdullah Şevki Yurtvermez hakkında "müstehcenlik" suçlamasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar, kitabı basan yayınevi sahibi Alaattin Topçu hakkında da "müstehcen yayın yapmak" suçlamasıyla 6 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

NE OLMUŞTU?

Kurgu Kültür Merkezi Yayınları etiketiyle basılan, Abdullah Şevki'nin yazdığı Zümrüt Apartmanı'ndaki çocuk istismarı içeren satırlar tepki çekmiş ve özellikle sosyal medyada gündem olmasının ardından yargının gündemine girmişti. Çocuk istismarını öven satırlar için suç duyurusunda bulunuldu, kitap hakkında soruşturma başlatıldı. Kitabın yazarı Abdullah Şevki ve yayıncısı Alaattin Topçu adliyeye sevk edildi. Şevki 'müstencenlik' suçundan tutuklanması istemiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Yayınevi sahibi Alaattin Topçu da adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest kaldı.

Zümrüt Apartmanı kitabında yer alan çocuğa yönelik cinsel istismar ifadeler, istismarı övdüğü ve teşvik ettiği için büyük tepki topladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca çocuğa cinsel istismar içeren ifadelerin bulunduğu kitabın yazarı Abdullah Şevki hakkında "müstehcenlik" suçundan soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığının suç duyurusu üzerine kaleme aldığı kitapta yer alan bazı ibarelerle ilgili Abdullah Şevki hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 226. maddesi uyarınca "müstehcenlik" suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi. 

SORUŞTURMA SONRASINDA SERBEST BIRAKILDILAR

Savcılığının soruşturması kapsamında "pedofili" içeren ifadelerin bulunduğu kitabın yazarı Abdullah Şevki gözaltına alındı.

Kurgu Kültür Merkezi Yayınları Müdürü Alaattin Topçu, "Kurgu Kültür Merkezi Yayınları" adlı Instagram hesabından kitabı ve yazarı savundu. Alaattin Topçu, "Sizin o karga beyniniz Abdullah Şevki'yi Alaattin Topçu'yu ve kurguyu kaldıramaz. O nedenle sizin linç kültürünüz tarihin her döneminde yenilgiye ve zavallılığa mahkumdur" diyerek kitabı savunmuştu. Topçu daha sonra paylaşımını sildi.

Gözaltına alınan iki isim, 29 Mayıs çarşamba günü adliyeye sevk edildi. Abdullah Şevki Yurtvermez 'müstencenlik' suçundan tutuklanması istemiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Yayınevi sahibi Alaattin Topçu da adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest kaldı.

TBB'DEN SUÇ DUYURUSU

Türkiye Barolar Birliği, "Zümrüt Apartmanı" isimli kitapta yer alan ifadelerle "müstehcenlik", "çocuğun cinsel istismarı", "hayasızca hareketler" ve "suç işlemeye tahrik" suçlarını işledikleri iddiasıyla kitabın yazarı Abdullah Şevki ve yayınevi sahibi hakkında dava açılması istemiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde, kitabın toplatılması da talep edildi.

"ÇOCUK İSTİSMARI EDEBİYAT OLAMAZ"

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İstanbul Şubesi tarafından Zümrüt Apartmanı isimli kitap ile ilgili yapılan açıklamada "Çocuk İstismarı edebiyat olamaz" denildi. 

Söz konusu tartışmalarda çoğunlukla pedofili kavramının kullanıldığı oysa sorunun pedofili tanımını aşan bir boyutta olduğu ifade edilen açıklamada “Anılan kitabın ilgili bölümünde doğrudan çocuk istismarının anlatıldığı, bunun suç olduğunun farkında olunduğu anlaşılmaktadır. Yani şahsın yaptığı kurgu, estetik ve edebi kaygının sınırlarını aşarak çocukların bedensel- ruhsal bütünlüğüne zarar veren bir suçu gerçek hayatta yaşanmış ya da yaşanması istenen bir şekilde örneklemesi bakımından öncelikle TCK kapsamına giren bir çocuk istismarı suçudur. Bu nedenle öncelikle ve acil olarak adli makamların devreye girmesi gerektiği açıktır” denildi.

KİTABEVİNE SALDIRI

Ankara'da kitabevi, kafe ve kırtasiye olarak hizmet veren Kurgu Kültür Merkezine saldırı gerçekleştirildi. Kim tarafından gerçekleştirildiği bilinmeyen saldırıda kitabevinin camları kırıldı.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi ve CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin konuyu Meclis’e taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Şahin, çocuk istismarı haberlerinin art arda geldiği bir dönemde, bunu meşrulaştıran her türlü davranış ve eylemin evrensel bir suç olduğunu ifade etti. “Zümrüt Apartmanı” kitabının görmezden gelinmesinin suça iştirak olduğunu söyleyen Şahin, soru önergesinde, kitabın yayımlanması ya da varlığını herhangi bir şekilde sürdürülmesinin sonuçlarının çok daha ağır olacağını belirtti.

Şahin'in soruları şöyle:

  • Abdullah Şevki tarafından yazılan Zümrüt Apartmanı isimli kitap basılmadan önce herhangi bir denetimden geçirilmiş midir?
  • Evrensel bir suç olan çocuk istismarına yönelik ifadelerin yer aldığı kitapla suç işlendiği açık değil midir? Kitabın yayımlanması ya da varlığını sürdürmesi suça iştirak değil midir?
  • Bu suç eylemini kitap haline getiren kişi hakkında başlatılan soruşturma hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Bu şahıs hakkında yürütülen soruşturma aşamaları kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?
  • Kitabı basan yayınevi hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Kitabın satışta olan baskılarının toplatılması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?
  • Yazarın diğer kitapları cinsel istismara yönelik içerik konusunda denetlenmiş midir? Daha önce bu konuda yazarın hakkında başlatılmış bir inceleme, soruşturma ya da dava olmuş mudur?
  • Satışta olan kitapların içerikleri hakkında cinsel istismar ve şiddeti öven içeriklerle ilgili bir denetim yapılmakta mıdır? Bu konuda herhangi bir çalışma olmuş mudur? Denetlenen kitapların kaçında böyle ifadelere rastlanmıştır? Kaç kitap bu nedenle toplatılmıştır?
  • İstanbul Sözleşmesi ve kendi mevzuatımızda pedofiliyi övmenin suç olduğu hükme bağlanmışken ve bu konuda gerekli önlemlerin alınması açıkça belirtilirken, yukarıda yazılan ifadelerin yer alması mevzuata ve uluslararası taahhütlerimize aykırı değil midir?
  • Çocuk istismarının önlenmesinin önemli bir ayağı da eğitimdir. Bu konuda Kanada örneğinde olduğu gibi çocuk istismarının eğitim müfredatına konulması yönünde bir çalışma var mıdır? (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

İstanbul seçimleri için "Susma Anlat" inisiyatifi kuruldu

SONRAKİ HABER

BES üyesi kamu emekçileri taleplerini dile getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa