11 Mayıs 2019 09:42

ABD-İran gerilimi tırmanıyor: Ortadoğu'ya yeni askeri yığınak

ABD, İran'la yaşanan gerilim nedeniyle ‘USS Arlington’ amfibi gemisi ile bir Patriot hava savunma bataryasını Ortadoğu’ya gönderdiğini açıkladı.

Görseller: Pixabay, düzenleme: Evrensel

Paylaş

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'la artan gerilim üzerine Ortadoğu'ya “USS Arlington” amfibi savaş gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasını sevk ettiğini açıkladı.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, “Savunma Bakan Vekili (Patrick Shanahan), ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığının hafta başında talep ettiği ek askeri güç talebinin bir parçası olarak, komutanlığın görev bölgesine USS Arlington (LPD-24) gemisi ve bir Patriot bataryasının gönderilmesini onayladı” ifadelerine yer verildi.

Bu unsurların da İran'ın ABD'ye ait bazı hedeflere saldırmayı planladığı iddiaları üzerine hafta başında bölgeye gönderilen “USS Abraham Lincoln” Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile Bombardıman Görev Gücüne katılacağı belirtilen açıklamada, “Savunma Bakanlığı İran rejimi, ordusu ve destekledikleri güçlerin faaliyetlerini yakından izlemektedir” denildi.

ABD, hafta başında İran'ı hedef göstererek, USS Abraham Lincoln uçak gemisi ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçağından oluşan bir görev grubunu Körfez bölgesine sevk etmişti. (Washington/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

MB'nin döviz hamlesi Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi

SONRAKİ HABER

Yeni köşe yazarlarımız yarından itibaren Evrensel Ege'de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa