01 Nisan 2019 19:01

Game of Thrones indirirken oyuna gelmeyin

2018’de zararlı yazılım içeren içeriklerin yüzde 17’si ünlü televizyon dizisi Game of Thrones'un adını taşıdı.

Game of Thrones indirirken oyuna gelmeyin

Fotoğraf: HBO

Paylaş

Uzmanlar, popüler TV dizilerini, özellikle de son bölümlerini indirirken, zararlı yazılımlara karşı uyardı. 2018’de zararlı yazılım içeren içeriklerin yüzde 17’si, Game of Thrones’un (Taht Oyunları) adını taşıyor.

Araştırmacılar, siber suçluların zararlı yazılımları yaymak için popüler TV dizilerinin yeni bölümlerini kullandığını keşfetti. Yasal olmayan kaynaklardan indirilen TV dizilerinin, zararlı yazılımlarla değiştirilmesinin ne kadar kolay olduğunu gören araştırmacılar, 2018 ve 2017’yi kapsayan çalışmalarında bu tür dosyaları daha yakından inceledi.

Her iki yılda da listenin başında 20 bin 934 saldırı ile Game of Thrones yer aldı. 2018’de zararlı yazılım içeren içeriklerin yüzde 17’si, bu dizinin adını taşırken, The Walking Dead ile 18 bin 794 ve Arrow ile 12 bin 163 saldırı düzenlendi.

Game of Thrones, 2018’de yeni bölüm yayınlanmamasına rağmen bu alanda birinci oldu. Listedeki diğer diziler için ise büyük reklam kampanyaları düzenlenmişti. İncelenen tüm vakalarda, saldırganlar her sezonun ilk ve son bölümünü kullanmayı tercih etti. Örneğin Taht Oyunları’nın birinci sezonun ilk bölümü olan “Kış geliyor” yoğun bir şekilde kullanıldı.

“ZARARLI YAZILIMLARIN SAYISINDA ARTIŞ YAŞANACAK”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Anton Ivanov, saldırganların, korsan içerik sitelerindeki popüler TV dizilerinden yararlandığını açıkça görebildiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Bunlar genellikle, geniş tanıtım kampanyaları düzenlenen dram ve aksiyon dizileri oluyor. İzleyicilerin en çok ilgi gösterdiği ilk ve son bölümlerde zararlı yazılım bulunma olasılığı daha yüksek oluyor. Dolandırıcılar, insanların dizilere olan bağlılığı ve sabırsızlığından faydalanarak siber tehditlerin indirilmesini sağlıyor. Taht Oyunları’nın son sezonunun bu ay başlayacak olması nedeniyle, dizinin yeni bölümleri gibi görünen zararlı yazılımların sayısında da büyük ihtimalle artış yaşanacak. Kullanıcıları bu konuda dikkatli olmaya çağırıyoruz.”

DİZİ GİBİ GÖRÜNEN ZARARLI YAZILIMLARDAN KORUNMANIN YOLLARI

Uzmanlar, kullanıcılara TV programı gibi görünen zararlı yazılımlardan korunmak için şu tavsiyelerde bulunuyor:

“TV içerikleri üretip dağıtmasıyla bilinen yasal servisleri kullanın. İndirilen dosyaların uzantılarına dikkat edin. TV dizilerini güvenilir ve yasal olduğunu düşündüğünüz kaynaklardan indirseniz bile dosyanın uzantısının avi, mkv, mp4 veya benzeri olduğuna, kesinlikle exe olmamasına dikkat edin. Web sitelerinin gerçek olup olmadığına daha fazla dikkat edin. TV dizilerini izlemeye izin veren fakat yasal olduğuna emin olmadığınız ve ‘https’ ile başlamayan web sitelerini ziyaret etmeyin. Dosya indirmeye başlamadan önce web sitesinin gerçek olup olmadığını, URL’nin biçimine veya şirket adının yazılışına bakarak kontrol edin. Yeni bölümü erken izleme şansı vereceğini söyleyen şüpheli bağlantılara tıklamayın. Dizilerin takvimini kontrol edin. Birçok farklı tehdide karşı kapsamlı koruma sağlayan, güvenilir güvenlik çözümleri kullanın.” (İstanbul/AA)

ÖNCEKİ HABER

Mücadele bitmedi sürüyor

SONRAKİ HABER

Bolu'da 4 yaşındaki çocuğa cinsel istismar iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa